Hafter, Mitiga'yı uçuşa yasak bölge ilan etti!

Libya'da darbeci General Halife Hafter güçleri, Mitiga Havalimanı'nı uçuşa yasak bölge ilan etti.

DÜNYA 09.01.2020, 08:13
Hafter, Mitiga'yı uçuşa yasak bölge ilan etti!

Libya'nın uluslararası tanınırlığı sahip tek yönetimi olan UMH'ye (Ulusal Mutabakat Hükümeti) karşı savaşan Darbeci General Halife Hafter’in liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, daha önceden ilan edilen uçuşa yasak bölgenin Mitiga Havalimanı ve hava üssünü de kapsayacak şekilde genişletildiğini ilan etti.

Darbeci General Halife Hafter güçlerinin sözcüsü Ahmed el-Mismari tarafından yapılan ve 218 TV'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, uçuşa yasak bölgenin Mitiga Havalimanı ve hava üssünü kapsayacak şekilde dün saat 17.00'den itibaren genişletildiği bildirildi.

Darbeci General Halife Hafter güçlerinin sözcüsü Ahmed el-Mismari, hava yolu şirketlerine söz konusu karara uyma ve uçaklarını riske atmama tehdidinde bulundu.

Darbeci General Halife Hafter’in liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu 23 Kasım'da Trablus'un batısındaki El-Maya bölgesinden başlayıp Harp Okulu, doğuda Tacura, Karapoli ve Er-Rabıta yoluna kadar olan alanı uçuşa yasak bölge ilan etmiş fakat Mitiga Havalimanı'nı bu kapsamın dışında tutmuştu. 

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci General Halife Hafter, Libya'nın başkenti Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip tek yönetim olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu