Katar, tansiyonu düşürmeye çalışıyor

Katar yönetimi, Amerika ile İran arasında bölgede yükselen tansiyonun düşürülmesi için dost ülkelerle görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

DÜNYA 09.01.2020, 08:40
Katar, tansiyonu düşürmeye çalışıyor

Twitter hesabından açıklama yapan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar'ın, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in Irak'ın başkenti Bağdat'ta SİHA (silahlı insansız hava aracı) saldırısıyla öldürülmesi sonucu yaşanan gerilimi yakından izlediğinin altını çizdi.

Bölgenin kritik bir dönemden geçtiğini vurgulayan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar'ın, yükselen tansiyonun düşürülmesi için dost ve kardeş ülkelerle görüşmelerde bulunduğunu duyurdu.

General Kasım Süleymani'nin öldürülmesiyle başlayan gerilim 

Pentagon (Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, 3 Ocak'ta Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan Bağdat Havalimanı yakınlarında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü duyurmuş, saldırı emrinin ise ABD Başkanı Donald Trump'tan geldiğini açıklamıştı.

SİHA'lar (silahlı insansız hava araçları) ile gerçekleştirilen saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in yanı sıra aralarında İranlı subayların da bulunduğu 5'i Iraklı 10 kişi yaşamını yitirmişti.

Ülkesinde 3 günlük ulusal yas ilan eden İran'ın dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, "Onun gidişiyle onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor." demişti. İran dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney başta olmak üzere İran'ın tüm üst düzey siyasî, dinî ve askerî isimleri, General Kasım Süleymani'nin intikamının alınacağı yemininde bulunmuştu.

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'yi hedef alan saldırının ardından İran Devrim Muhafızları Ordusu, 8 Ocak'ın ilk saatlerinde Amerika'nın Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurmuş ve en az 80 Amerikan askerinin öldüğünü iddia etmişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ise dün yaptığı açıklamada, İran'ın dünkü füze saldırılarında herhangi bir Amerikan askerinin ölmediğini kaydederek, "İran şu aşamada durulmuş görünüyor. Bu da tüm taraflar ve dünya için iyi bir şey." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu