Filistin'de 5 bin yıllık antik kent bulundu

İşgalci İsrail'in Harish kenti (Filistin toprakları) yakınlarındaki yol çalışmaları sırasında 5 bin yıllık antik kentin kalıntıları ortaya çıkarıldı.

DÜNYA 07.10.2019, 23:06
Filistin'de 5 bin yıllık antik kent bulundu

İsrail'in kuzeyinde (tarihi Filistin topraklarında) 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen planlı bir antik kentin kalıntıları bulundu. 

İsrail Antikalar Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, Harish kenti (işgal edilen Filistin toprakları) yakınlarındaki yol çalışmaları sırasında bulunan antik kentin 65 hektar üzerine inşa edildiği ve yaklaşık 6 bin kişiye ev sahipliği yaptığının tahmin edildiği bildirildi. 

Erken Tunç Çağı'na ait olduğuna inanılan 5 bin yıllık şehirde yolların ve mahallelerin planlı şekilde inşa edildiği, içerisinde bir tapınağın da yer aldığı belirtildi. 

Surlarla çevrili olduğu aktarılan kentin sakinlerinin geçimini tarım ve diğer bölgelerle yapılan ticaretle sağladığı açıklandı.

Söz konusu antik kentin, bölgedeki kentleşme hakkında yeni bilgiler sunduğu belirtilen yazılı açıklamada, "Bu alan, bölgemizin Erken Tunç Çağı'nın New York'u, binlerce kişinin yaşadığı kozmopolit ve planlı bir şehir." denildi. 

Diğer taraftan yaklaşık 2,5 yıl süren kazılar sırasında, insan ve hayvanlara ait nadir heykelcikler, çanak çömlek parçaları ve bazıları Mısır'dan getirildiği tahmin edilen çeşitli aletlerin de arasında yer aldığı yaklaşık 4 milyon parçanın ortaya çıkarıldığı ifade edildi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu