Darbe anlaşması sosyal medyada yayınlandı

Venezuela'da muhalif lider Juan Guaido'nun, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirmek için ABD'li askerle anlaştığına dair imzalı belge sosyal medyadan yayınlandı.

DÜNYA 05.05.2020, 07:29
Darbe anlaşması sosyal medyada yayınlandı

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, "Maduro hükümetini devirmek için ABD'li askerle anlaştığı" iddialarını reddetti ancak imzalanan sözleşme sosyal medyadan paylaşıldı.

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ve Trump yönetiminin desteğini alan muhalif milletvekili Juan Guaido, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirmek için eski Amerikan askeri Jordan Goudreau (ortada) ile anlaşma imzaladığı iddialarını kabul etmedi.

Venezuela basınında çıkan haberlere göre, muhalif milletvekili Juan Guiado’nun partisi Voluntad Popular'dan (VP) yapılan yazılı açıklamada, muhalif lider Juan Guiado’nun, Nikolas Maduro hükümetini devirmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde özel güvenlik şirketi Silvercorp'un sahibi Jordan Goudreau ile sözleşme imzaladığı iddiaları yalanlandı.

Voluntad Popular'ın açıklamasında, sözleşme imzalandığı iddia edilen söz konusu şirketle ilgilerinin olmadığı savunularak şu ifadeler kullanıldı:

"Meşru hükümetin, uluslararası basın tarafından yansıtıldığı gibi Silvercorp şirketinin faaliyetleriyle alakalı hiçbir ilişki ve sorumluluğu yoktur. Bu şirketle bağlantısı olan kişi, suç işlediği için ABD'de tutuklu olan Venezuela vatandaşı (eski tümgeneral) Cliver Alcala'dır."

Yalanlanan sözleşme sosyal medyadan paylaşıldı

Diğer taraftan Venezuelalı gazeteci Patricia Poleo, Juan Guaido'nun Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirmek için eski yeşil bereli Amerikan askeri Jordan Goudreau ile imzaladığını iddia ettiği sözleşmeyi sosyal medya hesabından yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin yakalanması için başına ödül koyduğu eski Tümgeneral Cliver Alcala, Kolombiya'da katıldığı bir radyo programında Venezuela'da silahlı eylem yapılması maksadıyla muhalif lider Juan Guaido ile anlaşarak ülkeye silah gönderdiğini açıklamıştı.

Venezuela hükümeti de söz konusu silahların, kurulacak paramiliter gruplar tarafından Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya suikast ve silahlı eylemlerde kullanılmasının planladığını belirtmişti.

Eski Tümgeneral Cliver Alcala, geçen hafta Kolombiya'nın Barranquilla kentinde güvenlik güçlerine teslim olmuş ve Amerika Birleşik Devletleri Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi yetkilileri tarafından sorgulanmak üzere New York'a götürülmüştü.

Yorumlar (0)
13
açık