Çin, koronavirüsü "dört erken" ilkesi ile alt etti!

Çin'in Ankara Büyükelçisi Deng Li, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede Çin'in "dört erken" ilkesini izlediğini vurgulayarak, "Çin tarafı salgınla mücadelede 'dört erken' ilkesini izliyor: Erken tanı, erken raporlama, erken izolasyon ve erken tedavi. Böylelikle bir an önce virüsün yayılma kanalını kesebilir, sağlık kaynaklarını gerçekten ihtiyaç duyanlara ayırabiliriz." dedi.

DÜNYA 30.03.2020, 08:52 30.03.2020, 09:01
Çin, koronavirüsü "dört erken" ilkesi ile alt etti!

Çin'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle şu ana kadar 3 bin 304 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede teşhis konulan hasta sayısı ise 81 bin 470 olarak açıklandı. 

Çin'in Ankara Büyükelçisi Deng Li, Hürriyet gazetesinden Sevil Erkuş'a konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

"Türkiye Çin'e iki parti tıbbi malzeme gönderdi"

Deng Li, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı verilen mücadelede Türkiye ile Çin'in hangi alanlarda iş birliği yaptığına ilişkin, şunları söyledi:

"Covid-19 salgını tüm insanlığın karşı karşıya olduğu ortak ve yeni bir imtihandır. İlgili ülkeler el ele vererek işbirliği içerisinde bu zorluğu aşmalıdır. Türk tarafı Çin'e salgınla mücadelesi için iki parti tıbbi malzeme gönderdi. Çin tarafı ise insani ve dostça bir tutumla Türkiye'nin Vuhan'dan vatandaşlarını tahliye operasyonunu etkili ve yapıcı bir şekilde koordine etti. Türk tarafının talebi üzerine test kiti, ilaç, tecrübe paylaşımı gibi konularda işbirliğini sürdürüyor.

Türk medyasının haberlerine göre Çin'den ithal edilen hızlı test kitleri ve ilaçlar hâlihazırda kullanılmaya başlandı. Çin'in Türkiye nezdindeki kuruluşları ve şahısları derhal harekete geçerek maske, ameliyat tulumları gibi çeşitli tıbbi malzeme bağışlar gerçekleştirdi."

"Çinli bilim insanları tedavi konusunda tecrübelerini paylaştılar"

Türkiye ve Çin'in tedavi konusunda yaptığı işbirliğine ilişkin Deng Li, "26 Mart tarihinde iki tarafın katılımıyla tedavi planı konulu bir video-konferansı gerçekleştirildi. Çinli bilim insanları bu konuda tüm tecrübelerini paylaştılar." dedi. 

"Hubey dışındaki tüm eyaletler şüpheli vaka sayısını sıfıra indirdi"

Deng Li, salgınla mücadelede gelinen son durum hakkında şunları kaydetti: 

"Çin'in anakarasında Hubey eyaletinin dışındaki eyaletler, yeni teşhis ve şüpheli vaka sayısını sıfıra indirdi. 27 Mart itibarıyla vaka saptanan toplam 337 şehirden 299'unda vaka sayısı sıfıra indirildi. Ülke genelinde salgınla mücadelenin gidişatı sürekli iyi seyrederken üretim ve yaşam şartları hızla normale dönüyor. Şu anda Çin bütün ağırlığı yurtdışından gelen vakaları önlemeye veriyor. 27 Mart itibarıyla toplam yurtdışından gelen tespit edilmiş vaka sayısı 595'dir."

"Erken tanı, erken raporlama, erken izolasyon ve erken tedavi"

"Salgınla mücadele konusunda Türk yetkililere ve vatandaşlarına tavsiyeleriniz nelerdir?" sorusu üzerine Deng Li, "Çin tarafı salgınla mücadelede 'dört erken' ilkesini izliyor: Erken tanı, erken raporlama, erken izolasyon ve erken tedavi. Böylelikle bir an önce virüsün yayılma kanalını kesebilir, sağlık kaynaklarını gerçekten ihtiyaç duyanlara ayırabiliriz. Bulaşma hızı son derece yüksek olan yeni bir virüs karşısında sadece sağlık personelinin çabaları yetmiyor, mutlaka tüm toplumun buna karşı harekete geçmesi lazım. Evde kalmak da salgınla mücadele için olmazsa olmaz bir katkı sağlayabilir." açıklamasını yaptı. 

"Çin'den ithal edilen Favipiravir isimli ilaçtır"

Deng Li, Türkiye'nin Çin'den ithal ettiği ilaca ilişkin, şunları anlattı:

"Türk medyasının haberlerine göre Çin'den ithal edilen Favipiravir isimli ilaçtır. 17 Mart'ta Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yetkilisi, Favipiravir'in Vuhan ve Shenzhen şehirlerinde klinik incelemeler aşamasının tamamladığını ve olumlu bir klinik etki gösterdiğini açıkladı. Çinli uzmanların klinik testlerine göre olumsuz herhangi bir yan etki göstermeyen Favipiravir, hafif semptomlu hastaların durumlarının daha da kötüleşmesinin önüne geçmektedir. Uzmanlar, Favipiravir'in tedavi planına dâhil edilmesi tavsiyesinde bulundular."

"Çin ikinci bir dalgaya karşı son derece uyanık davranıyor"

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Çin'de ne zaman tamamen kontrol altına alınabileceğine ilişkin Deng Li, şu ifadeleri kullandı:

"Dünyada salgın bitmedikçe Çin'in zafer kazandığı söylenemez. Çin'de önde gelen sağlık uzmanları, ilgili ülkeleri etkin biçimde tedbirler almaları durumunda haziranda salgının bitmesinin beklenebileceğini belirtti.

Çin ikinci bir dalgaya karşı son derece uyanık davranıyor. Bu aşamada üç konuda büyük çaba göstereceğiz. Birincisi, mevcut 3 bin 460 vaka, özellikle durumu ağır olan 1034 hastamızı tedavi etmek. İkincisi, sadece virüsün insandan insana bulaşma kanalını değil, virüsün kaynağı olan hayvandan insana bulaşma kanalını kesmek. Üçüncüsü, virüsün yurtdışından gelmesini engellemek."

Yorumlar (0)
17
az bulutlu