Boris Johnson'dan şaşırtan mektup

İngiltere'yi 31 Ekim'de AB'den çıkarma sözü veren İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu söze rağmen Brüksel'e imzasız bir mektup göndererek, Brexit'in 31 Ocak 2020'ye ertelenmesini talep etti. Bu mektuptan sonra Johnson, hiçbir şey olmamış gibi ikinci bir mektup yazarak "ertelemek çok kötü bir fikir" dedi.

DÜNYA 20.10.2019, 06:56
Boris Johnson'dan şaşırtan mektup

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'yi 31 Ekim'de AB'den (Avrupa Birliği) çıkarma sözüne rağmen Brüksel'den 3 aylık erteleme talebinde bulundu.

İngiltere Başbakanı Johnson, Brexit anlaşmasının parlamentoda kabul edilmemesi durumunda hükümeti 19 Ekim saat 23.00'e kadar Avrupa Birliği'nden yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan yasa gereği Avrupa Birliği'ne mektup yazdı. Brexit'in 31 Ocak 2020'ye ertelenmesini isteyen Boris Johnson, mektubun altına imza atmadı.

Peşinden ikinci bir mektup gönderdi ama tam zıttıydı

Boris Johnson, Brüksel'e gönderdiği diğer bir mektupta da yeni bir "ertelemenin neden kötü bir fikir olduğunu" izah etmeye çalıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, mektupta şöyle dedi:

"Başka bir ertelemenin İngiltere'nin ve AB ortaklarımızın çıkarlarına ve aramızdaki ilişkiye zarar vereceği yönündeki görüşlerimi açıkça ifade ettim. Bir sonraki aşamaya geçip, halklarımızın paylaştığı bu kıtadaki komşular ve arkadaşlar olarak uzun tarihimizin temelleri üzerine yeni bir ilişki kurabilmek için bu süreci bir sonuca ulaştırmalıyız."

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Erteleme talebi ulaştı. Nasıl karşılık verileceği konusunda şimdi AB liderleriyle istişareye başlayacağım." dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği (AB) ile vardığı anlaşmayı 31 Ekim'e kadar parlamentodan geçirmeyi başarırsa, yeni bir ertelemeye gerek olmayacak. Fakat parlamentonun anlaşmaya onay vermemesi veya Avrupa Birliği'nin erteleme talebini reddetmesi durumunda İngiltere, ay sonunda Avrupa Birliği'nden anlaşmasız olarak ayrılacak.   

Boris Johnson'ı erteleme istemeye mecbur bırakan yasalar

İngiltere Parlamentosu, 37 yıl sonra ilk kez bir cumartesi günü toplanarak yeni Brexit anlaşmasını değerlendirmişti.

Brexix anlaşmasının görüşülmesinin ardından Avam Kamarası Başkanı John Bercow'un kararıyla anlaşmadan önce bir değişiklik önergesi oylanmıştı.

Anlaşma üzerine yapılacak oylamanın Brexit için gerekli tüm yasal düzenlemeler geçene kadar ertelenmesini içeren değişiklik, 306 ret oyuna karşı 322 oyla kabul edilmişti. 

Parlamento, geçen ay da 19 Ekim saat 23.00'e kadar Brexit anlaşmasının kabul edilmemesi durumunda olası bir anlaşmasız ayrılığı önlemek için hükümeti yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan tasarıyı onaylamıştı. 

31 Ekim'de ülkeyi Avrupa Birliği'nden çıkaracağını söyleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dünkü oylama sonunda yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği (AB) ile bir ertelemeyi müzakere etmeyeceğim ve yasalar da beni buna zorlayamaz." ifadelerini kullanmıştı. 

Yeni bir anlaşma

İngiltere ile Avrupa Birliği arasında, geçen perşembe günü Brexit konusunda yeni bir anlaşma sağlanmıştı. Daha önce 3 defa reddedilen anlaşmada tepkilere yol açan Kuzey İrlanda'ya ilişkin "tedbir maddesi" kaldırılarak, yeni bir düzenlemeye yer verilmişti.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta 2016 yılında yapılan Brexit referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı alınmıştı fakat İngiltere'de seçmenlerin yüzde 46'sı, Galler'de yüzde 47'si, Kuzey İrlanda'da yüzde 56'sı, İskoçya'da ise yüzde 62'si Avrupa Birliği üyeliğinin devamından yana oy kullanmıştı.

Eski Başbakan Theresa May'in AB (Avrupa Birliği) ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentoda 3 kez reddedilmesinin ardından 29 Mart olan Brexit tarihi 31 Ekim tarihine ertelenmişti.

Yorumlar (0)
24
açık