Bolivya, ABD ve İsrail'e vize uygulamasını kaldırdı

Bolivya'da geçici devlet başkanlığına getirilen Jeanine Anez, ABD ve İsrail vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırdıklarını açıkladı.

DÜNYA 12.12.2019, 23:53 12.12.2019, 23:59
Bolivya, ABD ve İsrail'e vize uygulamasını kaldırdı

Muhalefet ve ordunun baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales'in yerine gelen geçici Devlet Başkanı Anez, hükûmet sarayında düzenlediği basın toplantısında, ABD ve İsrail'den gelen turistlerin ülkeye vizesiz girmesini sağlayacak kararnameyi imzaladı. 

Anez, Bolivya'nın tüm bölgelerinde turizm ve yatırımın geliştirilmesi için iki ülke vatandaşlarına uygulanan vizenin kaldırılmasının turizme büyük katkı yapacağını ifade etti. Vizelerin kaldırılmasının her iki ülke ile de yakın dostluğu pekiştireceğinin altını çizen Anez, Bolivya'nın "dünyaya açık kapılar" politikasını gütmeye devam edeceğini söyledi.

Morales, İsrail ile ilişkileri kopartmıştı

Bolivya ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler, 2009'da İsrail'in Gazze'ye düzenlediği büyük operasyon sırasında askıya alınmıştı. O dönemde Morales, İsrail'in operasyonlarını "soykırım" olarak nitelendirip, İsrail'i terörist bir devlet olarak adlandırmış ve ilişkileri koparma kararı almıştı. Saldırıları protesto eden Morales, iki ülke arasında uzun süreli vize muafiyeti anlaşmasını da rafa kaldırmıştı.

Yorumlar (0)
21
açık