Birlikte çıkış yolu arayacaklar!

Venezuela hükümeti ile muhalefet temsilcileri, Norveç'in aracılığında bu hafta Barbados'ta görüşecek.

DÜNYA 08.07.2019, 09:49 08.07.2019, 10:01 Banu Fırıncılar
Birlikte çıkış yolu arayacaklar!

Venezuela, aylardır büyük bir siyasi buhranın içinde ve sürekli darbe girişimlerine sahne oluyor. Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümeti ile kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun temsilcileri, mayıs ayında Norveç'te gerçekleştirilen görüşmelerin ardından bir kez daha görüşecek.

Yeni görüşmeler, ülkenin kuzeydoğusundaki ada ülkesi Barbados'un ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Taraflar, bu görüşmelerin hangi gün başlayacağını bildirmedi.  

Venezuela İletişim, Turizm ve Kültürden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı ve hükümetin başmüzakerecisi Jorge Rodriguez, Norveç'in aracılığındaki yeni müzakere masasını, hükümet adına sosyal medya hesabından duyurarak, görüşmelerin hızlı ve sürekli bir şekilde yapılacağını kaydetti.. 

"Anayasaya uygun çıkış yolu aranacak"

Rodriguez, muhaliflerle anayasaya uygun bir çıkış yolu aranacağını belirtti.

ABD başta olmak üzere birçok batı ve Latin Amerika ülkesinin desteğini alan Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, yapılacak görüşmeyi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile duyurdu. Guaido,  birkaç gün önce bu görüşmeleri yalanlamıştı.

Her fırsatta ordunun desteğini isteyen ve bir de başarısız askeri darbe girişimine imza atan Guaido, yeni görüşmelere ilişkin "Diktatörlükten çıkış müzakeresi oluşturmak için gaspçı rejimin temsilcileri ile bir araya gelinecek." açıklamasında bulundu.

Venezuela hükümeti ve Guaido'nun temsilcileri mayıs ayının ikinci haftası Norveç’te görüşmede bulunmuştu. Guaido, ilk başta bu görüşmeleri de yalanlamış, ardından kabul etmişti. 

Venezuela'da ne oluyor?

Venezuela şu anda en büyük ekonomik ve insani krizlerinden birini yaşıyor. Yirmi yıllık yetersiz ekonomik politikaların ardından enflasyon 2018’in sonunda yüzde 1 milyonu aştı ve üç milyondan fazla Venezuelalı, yedi çocuktan birini yetersiz beslenmeye mahkûm eden kıtlıktan kaçmak amacıyla ülkeyi terk etti.

Bu arada cinayet oranı, her 100 binde 80 kişiyi geçti. Böylece Venezuela, Latin Amerika’nın en tehlikeli ülkesi haline geldi. Yıllardır sık rastlanan büyük elektrik kesintileri, artık telafi edilemez seviyeler ulaştı. Durum gerçekten umutsuz ve ne yazık ki daha da kötüye gidebileceğine dair sinyaller var.

Ulusal Meclis, Juan Guaido’yu bu yılın ocak ayında geçici cumhurbaşkanı olarak atadı ve bu da Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya doğrudan bir meydan okuma oldu.  İç kriz olarak başlayan şey, çarpıcı bir şekilde tehlikeli boyutlara ulaştı. Guaido, o zamandan beri birkaç Batı ve Latin Amerika ülkesi ve uluslararası kuruluşlar tarafından desteklendi. Şimdi de halkı ve orduyu Maduro’ya karşı gerçekleşen ayaklanmalara katılmaya çağırıyor.

Rusya, Caracas’ta askeri personel görevlendirerek Maduro’ya olan desteğini iki katına çıkarırken, ABD Başkanı Donald Trump, Maduro’nun iktidarına son vermek için Venezuela topraklarına askeri müdahalede bulunmaya istekli olduğunu açıkça belirtti. Bu noktada herhangi bir yabancı askeri müdahale, ülkede tam anlamıyla bir kaos yaratabilir. Venezuela, 2001’de ABD tarafından işgal edilen Afganistan’ın kaderini paylaşabilir.

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu