"ABD'nin kazık atmaya çalıştığı ortada"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'yle krize neden olan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na (INF) ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Putin, ABD'nin anlaşmadan ayrılmasının ardından yasaklı füzeyi test etmesine ilişkin, "Bari arayı biraz daha uzun tutsalardı. Bize kazık attıkları veya kazık atmaya çalıştıkları ortada." dedi.

DÜNYA 04.10.2019, 11:01 04.10.2019, 11:05
"ABD'nin kazık atmaya çalıştığı ortada"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Soçi kentinde gerçekleştirilen 16. Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısında konuştu. 

Putin, yaptığı konuşmada, "ABD'nin, anlaşmadan çıktıktan çok kısa süre sonra kara bazlı orta menzilli füzeyi test etmesi, onların uzun zamandır bunun üzerinde çalıştığını gösteriyor." ifadesini kullandı.

Böyle bir füzeyi iki ayda geliştirip, üretip teste hazır duruma getirmenin olası olmadığına dikkat çeken Putin, "Bu, en az birkaç yıldır çalıştıklarını gösteriyor. Diğer her şey, çıkış yolunu bulmaktı, nitekim buldular." diye konuştu.

"Rusya'yı suçlamak için bir neden yoktu"

ABD'nin "iyi bir bahane bulamadığını" söyleyen Rus lider, sözlerine şöyle devam etti:

"Çünkü Rusya'yı, bir şeyleri ihlal etmekle suçlamak için bir neden yoktu. Aksine, biz hep Aegis sistemlerinin kara bazlı orta menzilli füzeleri fırlatmaya uygun olmadığı söylendi. Aegis sistemleri artık Avrupa'da, Romanya'ya konuşlandırıldı, yakında Polonya'ya konuşlandırılacak. Bu füzelerin böyle kullanılamayacağını söylüyorlardı, oysa sonra Aegis fırlatma sistemlerinin orta menzilli füzeleri fırlatmak için kullanıldığını duyurdular."

"Arayı biraz daha uzun tutsalardı"

Putin, "Bari arayı biraz daha uzun tutsalardı. Bize kazık attıkları veya kazık atmaya çalıştıkları ortada. Sonra bunu itiraf ettiler. Neyse sorun bu değil. Sorun şu ki, durum daha iyi olmadı." diye sözlerine ekledi. 

Yorumlar (0)
21
açık