ABD'de kırmızı alarm! Ulusal acil durum ilan edildi

ABD Başkanı Trump, koronavirüsle ilgili basın toplantısı düzenledi. Trump ülkede ulusal acil durum ilan edildiğini duyurdu.

DÜNYA 13.03.2020, 21:50 14.03.2020, 10:07 Burak!
ABD'de kırmızı alarm! Ulusal acil durum ilan edildi

Basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

Hastane yatak sayısının 25'le kısıtlanması, yatışın 96'la kısıtlanması. Bakımevine girmeden önce hastanede kalma gereksinimi, ek doktorların ekibe dahil edilmesi. Ne yapmaları gerektiklerini kendileri biliyorlar. Artık bunu yapma konusunda bürokratik engeller kalkmış olacak. Hastane içindeki hastalara bakımdaki bazı kısıtları, acil kapasitesinin arttırılması. Gerekli olan tüm engelleri kaldırıyoruz. İnsanların hak ettikleri bakımları alabilecekleri. Bütün kaynaklar aktarılacak, hiçbir kısıtlama olmayacak. Başka ülkeler bizi arayıp, bizimle çalışmak istediklerini söylediler. Yeni bir ortaklık da duyuyoruz. Özel sektörle birlikte. Test kapasitemizi arttırmak istiyoruz. Oldukça güvenli ve kolay bir şekilde insanların teste ulaşabilmelerini istiyoruz. İnsanların gerekli değilse test yapmamalarını istiyoruz.

"Bu durum mutlaka geçecek, atlatacağız"

Yarım milyon ek testin önümüzdeki hafta başında kullanıma açılmasını bekliyoruz. Pazar akşamı muhtemelen lokasyonları duyuracağız. 1,4 milyon yeni test önümüzdeki hafta kullanımda olacak. 5 milyon da 1 ay içerisinde ki o kadar ihtiyaç olacağını hiç sanmıyorum. Perakendecilerle ve eczanelerle görüşüyoruz, belli kritik lokasyonlarda yapılabilmesi için. Bireylerin araçtan inmelerine gerek kalmaksızın test olmalarıyla ilgili. Google'da teşekkür ediyorum.

Testin gerekli olup olmadığını belirleyen, yakın lokasyonda test varsa bunu gösteren uygulamalar. Bu ülkede her lokasyonda güçlü bir şekilde varolacağız. Google'nın 1700 kişi bu konuda çalışanı var. Amacımız virüsün yayılmasını engellemek ve bundan etkilenen Amerikalılara yardımcı olmak. Bu durum mutlaka geçecek. Bunu anlatacağız ve daha da güçlü olacağız. Çok şey öğrenildi, çok ders çıkarıldı. Çok eski olan bazı kuralları yeniledik. Kapasitesini arttırdık.

Acil durum ne anlam taşıyor?

ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal acil durum ilanı Stafford Yasası isimli yasaya dayanıyor. Felaket durumları için kullanılan yasaya göre Beyaz Saray bundan sonra Federal Acil Durum Yönetim Ajansı'nı (FEMA) ülkenin istediği bölgesine yönlendirebilecek.

Ayrıca acil durum ilanı nedeniyle federal hükümet, felaketler ve sağlık krizlerinden zarar gören eyaletlerle doğrudan mali yardım gönderebilecek.

Ülke çapında ilan edilen acil durum ayrıca her bir eyalete, acil durum çalışanları, yapılacak testler, medikal destekler ve aşılar için yapılan masrafların yüzde 75'ini federal hükümetten talep etme hakkı verecek.

Stafford Yasası'na dayanan acil durum ilanı ABD'de seyrek kullanılan bir yetki. Son olarak eski başkanlardan Bill Clinton 2000 yılında Batı Nil virüsü nedeniyle aynı yasayı kullanarak ulusal acil durum ilan etmişti.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu