Uzmanlar açıkladı: Havaların ısınması virüsün yayılma hızını etkiler mi?

Singapur, Malezya ve Hong Kong'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının nispeten düşük olması ile hava sıcaklığı arasında bir ilişki var mı? Öyleyse havaların ısınması virüsün yayılma hızını etkiler mi? İşte uzmanların verdikleri yanıtlar...

BİLİM-TEKNOLOJİ 06.04.2020, 10:03 06.04.2020, 10:06
Uzmanlar açıkladı: Havaların ısınması virüsün yayılma hızını etkiler mi?

ABD'de gerçekleştirilen bazı bilimsel araştırmalar, hava sıcaklığı ile yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılma hızı arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi. Hava sıcaklıkları bu dönemde 25 ile 27 derece arasında değişiklik gösteren Singapur, Malezya ve Hong Kong'da vaka sayısının daha düşük olması da buna bağlanıyor.

Öyleyse havaların sıcak olması virüsün yayılma hızını etkiler mi? İşte Bilim Kurulu üyelerinin verdikleri yanıtlar...

"Araştırmalar virüsün 4-11 derece arasındaki sıcaklığı ideal olarak gördüğünü ortaya koyuyor"

Tıbbi Meteorolog Prof. Dr. Orhan Şen, virüsün yayılma hızı ile hava sıcaklığı arasında ilişki kuran bazı araştırmaların bulunduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Bu 'Hava sıcaklığı veya güneş ışığı virüsü öldürür, yok eder' demek değil tabii. Sadece yayılma hızıyla ilgili bir durum. Mesela salgın başladığından beri Malezya, Singapur ve Hong Kong gibi ülkelerde sıcaklık ortalaması 25-27 derece civarında. İstatistikler yayılma hızının ve vaka sayısının düşük olduğunu gösteriyor. Bunun sebebiyle ilgili de çeşitli bilimsel açıklamalar var. Bunlardan biri UV ışınlarının bağışıklık sistemine etkisine dayandırıyor.

Yine bu konudaki araştırmalar virüsün 4-11 derece arasındaki sıcaklığı ideal olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Türkiye; Malezya ve diğer ülkelerdeki sıcaklık ortalamasına mayıs sonu, haziran başından itibaren kavuşacaktır. Virüsün yayılma hızına nasıl etki edeceğini o zaman göreceğiz. Herkesin hava sıcaklığı ne olursa olsun izolasyon ve sosyal mesafe kurallarına sıkı bir şekilde uyması şart."

"Vatandaşların hava şartlarına göre bir değerlendirme yaparak rehavete düşmemeleri gerekir"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, sıcaklığın artışının virüsün yayılma hızına etki ettiğine dair bazı değerlendirmelerin bulunduğunu belirterek, "Ancak bu bizim gündemimizde olan bir konu değil. Biz hava sıcaklığından veya diğer herhangi çevresel şartlardan bağımsız olarak bulaşmayı önleyecek tedbirleri almaya ve arttırmaya devam ediyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı önlem ve tavsiyeler bu konudaki temel kılavuz. Vatandaşların hava şartlarına göre bir değerlendirme yaparak rehavete düşmemeleri gerekir. Kurallara uymadığınız her şartta virüs bulaşması riski altındasınız. Yaşına ve fiziğine de kimse güvenmesin, herkes belirtilen kurallara uysun." dedi. 

"Havaların ısınmasıyla yayılma hızının azalacağını ümit ediyoruz"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, solunum yolu enfeksiyonuna yol açan virüslerin genellikle havaların ısınmasıyla etkisini kaybettiğini ve hastalıkların genellikle azaldığını belirterek, "Koronavirüsün de ısıya ve UV ışınlarına duyarlı olduğuna dair araştırmalar var. Dünyanın belli bölgelerinde sıcaklığa dayalı olarak virüsün yayılma hızında azalma olduğuna dair de bazı bilimsel değerlendirmeler var. Bu nedenle havaların ısınmasıyla yayılma hızının azalacağını ümit ediyoruz. Ancak çok yeni bir hastalık etkeni olması nedeniyle bunu zaman gösterecek. Bilim Kurulu'nun aldığı tedbirlere dikkatle uymak virüse karşı en etkili silahımız." şeklinde konuştu. 

"Sıcak varsa, virüs riski yoktur gibi bir çıkarım kesinlikle hatalı olur"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, virüsün yayılma hızına etki eden birçok faktörün bulunduğunu kaydederek, "Sıcaklık, nem ve UV ışınlar da bu faktörlerden. Bu faktörler ayrıca virüsün bulunduğu ortamda kalma süresine de etki ediyor. Fakat 'Sıcak varsa, virüs riski yoktur' gibi bir çıkarım kesinlikle hatalı olur. Her şart altında virüsten korunmak için gerekli tedbirleri almak virüsten korunmak için zorunludur." ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu