Twitter, korona paylaşımlarında uyaracak!

Twitter, kullancıları tartışmalı koronavirüs (Covid-19) paylaşımları konusunda ikaz edecek.

BİLİM-TEKNOLOJİ 12.05.2020, 11:16
Twitter, korona paylaşımlarında uyaracak!

Twitter, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) ile ilgili yanıltıcı veya tartışmalı iddialar ileri süren paylaşımlar konusunda kullanıcılarını ikaz edecek.

Yeni kurallar çerçevesinde sosyal paylaşım ağı Twitter'ın, hangi twitlerin etiketleneceğine karar vereceği ve paylaşımlar zararlı ise saf dışı bırakılacağı kaydedildi.

Siyasetçilerin paylaşımlarının da 40 dilde yapılacak etiketleme sistemine tabi tutulacağı, bazı tartışmalı twitlerin, altında kullanıcıları yeni tip koronavirüs (Covid-19) hakkında ek bilgi içeren bir linke yönlendiren etiketle ağda kalmayı sürdüreceği belirtildi.

Yanıltıcı ve tartışmalı paylaşımlar da "Bu twitte paylaşılan içerik kısmen ya da tamamen, kamu sağlığı uzmanlarının rehberliğiyle çelişiyor." ifadesinin yer alacağı bir uyarı etiketiyle kapatılabilecek.

Twitter'ın küresel kamu politikası stratejisti Nick Pickles, şirketin, sitedeki paylaşımları doğrudan hatalı olarak nitelendirmeyeceğini, uyarı etiketlerinin, kullanıcıları düzenlenmiş twitlere, kamu sağlığı sitelerine veya haberlere yönlendirebileceğini ifade etti.

Nick Pickles, "İnsanlar onlar için neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar vermemizi istemiyor, ancak içerik sağlama konusunda daha güçlü rol oynanmasını istiyorlar." şeklinde konuştu.

Twitter'de bugünden itibaren görülmeye başlanacak etiketler, geçmiş paylaşımlara yönelik de uygulanabilecek.

Sosyal medya şirketi Facebook da nisan ayında platform üzerinden yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili yapılan yanlış bilgilendirmeler içeren gönderileri beğenen ya da bu paylaşımlarla ilgili yorumda bulunan kullanıcılara uyarı bildirimleri gönderilmeye başlanacağını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu