TEKNOFEST yarışmasına son başvuru 28 Şubat!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST'in yarışmasına gençleri davet ederek, son başvuru tarihinin 28 Şubat olduğunu hatırlattı.

BİLİM-TEKNOLOJİ 21.02.2021, 12:22 22.02.2021, 09:34 Hanife
TEKNOFEST yarışmasına son başvuru 28 Şubat!

Bakan Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Düşünen, üreten, icat çıkaran, gözü yükseklerde hatta uzayda olan sevgili gençler." sözleriyle gençlere seslenerek, TEKNOFEST yarışmasına davet etti.

Varank, yarışmalara son başvuru tarihinin 28 Şubat olduğunu hatırlatarak TEKNOFEST'te, onlarca yarışma, yüzlerce takım, milyonlarca lira ödül, olduğunu belirterek hepsinden de öte umudun olduğunu söyledi.

5 milyon liradan fazla ödül

Bu yıl ilkokuldan lisansüstü mezun seviyesine kadar gençlerin başvuruda bulunabildiği TEKNOFEST yarışması 21-26 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek. 

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları, tarımdan insansız sualtı araçlarına, roketten otonom sistemlere kadar 35 farklı kategoriden oluşuyor. Yarışma geçen yıldan farklı olarak Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zeka, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmaları ilk kez gerçekleştirilecek.

Gençlerin üretme ve teknoloji geliştirme konusunda ilgilerini artırmak, bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak amacıyla düzenlenen TEKNOFEST’te ön eleme aşamasını başarıyla tamamlayan takımlara 2021’de 5 milyon liradan fazla malzeme desteği sağlanırken, yarışıp dereceye girmeye hak kazananlar da 5 milyon liranın üzerinde ödül verilecek.

Araç yarışları Formula 1 pistinde

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK tarafından bu yıl Intercity İstanbul Park Formula 1 yarış pistinde yapılacak.

Geçen yılki yarışmada Türkiye'nin 81 ilinden ve 84 ülkeden 20 bin 197 takım, 100 bin genç başvuruda bulunmuş, 5 bin finalist genç, çoğunluğu Gaziantep'te düzenlenen final yarışmalarında kıyasıya mücadele etmişti.
 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu