Huawei, ilk 5G aramasını gerçekleştirdi

Huawei ve Faroese Telecom, iş ortaklıkları çerçevesinde Faroe Adaları'ndaki ilk 5G çağrısını haziranda gerçekleştirdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 12.06.2019, 18:02
Huawei, ilk 5G aramasını gerçekleştirdi

Çinli şirket Huawei ve Faroese Telecom, 2015 yılından bu yana devam eden iş ortaklıkları çerçevesinde, Faroe Adaları'ndaki ilk 5G çağrısını haziran ayında gerçekleştirdi.

Huawei şirketinden yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyanın önde gelen 5G teknolojisi üreticilerinden Huawei’in kurduğu altyapı ve sağladığı ekipmanlarla gerçekleşen test çağrısı, dünyanın en hızlı 5G telefonu Huawei Mate 20X üzerinden yapıldı.

Yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Faroese Telecom Pazarlama Direktörü Eva Skeel Nolsø, "2015 senesinden bu yana Huawei ile iş birliğimiz devam ediyor. Kuzey Atlantik'te, oldukça dağlık bir coğrafyada bulunmamıza rağmen kullanıcılarımız günlük hayatlarında herhangi bir iletişim problemi yaşamıyor. Tüm adalardaki kara ve deniz alanlarının yüzde 98,6'lık bölümü 4G kapsamına sahip ve adalar hem birbirlerine hem de dünyanın geri kalanına güçlü bir şekilde bağlı durumda. Huawei ile devam eden başarılı iş birliğimiz neticesinde ise 5G'nin yaratacağı farkı deneyimlemeyi dört gözle bekliyoruz." şeklinde kullandı.

Huawei CSO’su Mads Rasmussen ise Faroe Adaları’nda düzenledikleri 5G denemesinin başarı ile sonuçlanmasından büyük sevinç duyduklarını belirterek, "Faroese Telecom'la birlikte adaya uçtan uca bir 5G çözümü sunuyoruz. Bu çözümler 5G RAN (radyo erişim ağı), 5G çekirdek ağı ve 5G akıllı telefonları içeriyor. Faroe Adaları'nı 5G'nin sunduğu tüm olanaklara daha da yaklaştırmaktan sevinç duyuyoruz. Bu başarılı test, Faroese Telecom'un yakında 5G teknolojilerinin ticari kullanımını sunabileceği anlamına da geliyor aynı zamanda." ifadelerini kullandı.

Faroe Adaları, karada ve deniz altında bulunan çok sayıdaki tüneli ve geniş alana yayılan dağlık coğrafyasıyla mobil kapsama alanını tamamlama konusunda pek çok coğrafi zorluğa sahip adalar. Buna rağmen Faroe Adaları, sahip olduğu etkileyici mobil kapsama alanıyla da tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Huawei'in dünyayı 5G ile tanıştırma çalışmaları devam ediyor

Çinli şirket Huawei, dünyanın dört bir yanındaki operatörlerle bugüne kadar 46 5G sözleşmesi imzaladı ve 100 binden fazla 5G baz istasyonunun kurulumunu tamamladı.

Huawei, küresel 5G çalışmalarına hız kesemeden devam ediyor. Huawei, daha bağlantılı ve akıllı bir dünyanın inşa edilmesine katkı sağlamak maksadıyla 5G teknolojisi özelindeki çalışmalarını kararlılıkla sürdürmeye devam ediyor. Şu ana kadar 46 5G sözleşmesini imzalayan Huawei, 100 binin üzerinde 5G baz istasyonunun dünya çapındaki kurulumunu da gerçekleştirdi. Huawei, böylelikle 170'ten fazla ülkenin ilk 5G şebeke sağlayıcısı olmuş oldu.

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P