Huawei'den hava fiberi!

Huawei hava fiberi (WTTx) çözümü, fiber altyapının ulaşamadığı ve nitelikli internet hizmeti alamayan bölgelere yüksek hızda mobil internet sağlıyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 01.10.2019, 15:17 01.10.2019, 16:16
Huawei'den hava fiberi!

Çinli teknoloji devi Huawei'den yapılan açıklamaya göre, Huawei WTTx çözümü, fiber altyapı gerekmeksizin kablosuz ve yüksek hızda internet bağlantısı imkanı veriyor. WTTx (hava fiberi) ürünü, WTTH teknolojisini kullanarak, 4.5G baz istasyonuna bağlanarak, dahili SIM kartı sayesinde başka bir internet ağına ihtiyaç duymadan faaliyet gösterebiliyor. Böylece fiber altyapı ile ulaşılamayan evlere yüksek hızda internet verilmiş oluyor. WTTx (hava fiberi) ürünü, elektrik hattı bulunan herhangi bir yere de kolaylıkla taşınarak kullanılabiliyor.

Yüzlerce GSM operatörü kullanıyor

Dünya çapında 200'den fazla GSM operatörü, WTTx sistemini kullanarak yaklaşık 50 milyon haneye yüksek hızda internet hizmeti sağladı. Türkiye'de yaklaşık 20 milyon hane bulunuyor ve fiberin ulaştığı hane sayısı ise 5 milyon dolaylarında. WTTx, kablosuz geniş bant teknolojileri ile fiberin ulaşamadığı alanlarda internet erişim kalitesini artırmak ve nitelikli internet hizmeti sunmak açısından hayli değerli görülüyor.

WTTx hizmetleri 24 saat içinde hazır

Geleneksel kablolu geniş bant hizmetlerinin kurulumu için bölgeye bağlı olarak belli bir zaman gerekiyorken, WTTx hizmetleri ise 24 saat içinde devreye sokulabiliyor. Müşterilerin hizmet başvuruları, operatör satış noktalarından ve müşteri hizmetleri kanallarından gerçekleştiriliyor.

Ticari çözümü: WTTx Suite

Kurulum için önce randevu alınıyor, sonra ürünle ilgili gerekli kontroller yapılıp WTTx cihazı müşteriye anında teslim ediliyor. Ürünün ticari çözümü olan "WTTx Suite" sayesinde ise operatörlerin hizmet sunmaları, yönetmeleri ve servisi uzaktan etkinleştirmeleri oldukça kolay bir hâle geliyor.

4.5G teknolojilerini kullanan WTTx, operatörlerin farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılamak üzere, ön ödemeli ve faturalı paketler sunmalarına olanak verirken, sunulan paketlerin fiyatları hız ve fiyatlandırma özelinde müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiklik arz ediyor.

5G döneminin yaklaşması ile operatörlerin ağ mimarilerinin sürdürülebilir gelişimine adapte olması büyük önem kazanıyor. WTTx çözümleri aynı zamanda Ulusal Geniş Bant Ağları için de ideal bir çözüm olma özelliği taşıyor.

İnternetsiz 2 milyar insan için de bir çözüm

Huawei, WTTx teknolojisini, 10 Eylül’de Budapeşte’de gerçekleştirilen ITU Telecom World 2019 etkinliğinde de tanıtmıştı. ITU Telecom World 2019 konferansına katılan Huawei yetkilileri, WTTx teknolojisinin dünyada internet bağlantısı olmayan yaklaşık 2 milyarlık kesimin en az yarısı için özel bir çözüm olacağı değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
16
açık