'Sosyal taciz'in inanılmaz boyutları!

Sosyal medya üzerinden kadınlara yönelik 'ısrarlı takip ve taciz' olaylarının, tacizi yeni bir boyuta taşıdığı bildirildi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, "Acil durum çağrılarının yüzde 20'si ısrarlı takip olaylarından kaynaklı." dedi.

YAŞAM 03.02.2020, 10:30 03.02.2020, 10:56
'Sosyal taciz'in inanılmaz boyutları!

Bazen sosyal medya paylaşımları üzerinden, bazen de günlük hayatın içinde insanların kişisel bilgilerini ele geçiren kişilerin ‘ısrarlı takibi' (stalking) şiddete yeni bir boyut kazandırdı. 

Mağdurlar arasında eşiyle oturduğu mekânda yaptığı paylaşımın ardından garson tarafından "sosyal tacize" uğrayan da var, sınavlarda bilgilerini öğrenen salon görevlisi tarafından taciz edilen de... 

Çoğu zaman 'ısrarlı takip' yüzünden işini ve evini değiştirenlerin sayısında son zamanlarda ciddi bir artış meydana geldi..

"Kısa sürede saplantıya dönüşüyor"

Hürriyet gazetesinden Emre Eser’e konuşan avukat Tuba Torun, "Bu çok yönlü bir taciz süreci. Aslında büyük bir rahatsızlık ve mağduriyet var. Tacizin yanında, kişisel bilgilerin ihlali ve görevi kötüye kullanma gibi suçları da kapsıyor. Çoğu zaman tehdit ve şantaj süreci de yaşanıyor. Burada bütün suçları bir arada değerlendirip en üst limitten ceza uygulanması lazım. Çoğu mağdur ilk başta takip ve taciz edildiğinin farkına varamıyor. Kısa sürede saplantıya dönüşüyor. Bunu artık kendilerine iş haline getirmiş kişiler var ve sayıları sürekli artıyor. Bir şekilde bilgilerinize ulaşıp taciz ediyorlar. Bu konuya eğilmemiz lazım. Kadınların bu durumdan rahatsız olduğunu ve bu davranışı sonlandırması gerektiğini karşı tarafa bildirip hızla savcılığa suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Mutlaka mesajların ekran görüntülerini alın. Gerekirse onları ifşa edin. İfşa edildiklerinde geri adım atabiliyorlar" ifadelerini kullandı.

"Acil durum çağrılarının yüzde 20'si ısrarlı takip olaylarından kaynaklı"

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, "Süreç ilerledikçe durum çok tehlikeli bir boyuta ulaşıyor. Acil durum çağrılarının yüzde 20'si ısrarlı takip olaylarından kaynaklı. Bu kişiler bir şekilde kişisel bilgileri ele geçiriyor. Uçakta maillerine bakan bir kadının adını soyadını alıp onu tespit edip evine kadar gelen var. Sayılan sürekli artıyor. Hastanede, nüfus müdürlüğünde ya da başka bir yerde sizin isminizi görmesi yeterli. Çoğu zaman paranoyak bir iletişim süreci yürütüyorlar. Bu duruma uğrayanların günlük hayatları sekteye uğruyor. Evini şişini değiştirmek zorunda kalıyorlar. Ancak bu durumun cezası çok net değil. Bunun daha net sınırlarla tanımlanması gerekiyor. Bu şekilde en son birisine elektronik kelepçe takıldı" diye konuştu. 

"Suç olduğunu bilse bile bu durumdan zevk alıyorlar"

Haliç Üniversitesi Öğretim üyesi Psikiyatrist Dr. Ayhan Akcan ise, "Paranoyak, hafif narsist ve antisosyal olarak tanımladığımız bu tipi toplumda her 3 kişiden birinde görebiliyoruz. Ancak sosyal medyanın yaygınlaşması ile bu tipler çok daha fazla kendilerini göstermeye başladı. Çok sayıda vaka ile karşılaşıyoruz. Egosunu yenememiş bu insanlar karşısındakine verdigi zararın farkında değil. Hastalıklı tipler yaptığının suç olduğunu bilse bile bu durumdan zevk alıyor. Dürtülerini kontrol edemiyor" ifadelerini kullandı.

Bazı mağdur kadınların gönderdiği mesajlar: 

"Eşimle bir mekâna gittik. Swarm uygulamasından paylaşım yaptık. Daha sonra kafe çalışanı 'çok beğendim, tanışmak istiyorum' diye uzun süre mesajlar attı."

"Sınav görevlisi bilgilemi almış"

"12 hafta öncede açıköğretim sınavına girmiştim. Sınav salonundaki görevli öğretmen sınav kâğıtlarından kişisel bilgilerimi almış. Instagram üzerinden beni taciz edince engelledim. Daha sonra Facebook üzerinden israrla mesaj atmayı sürdürdü."

"Evimin önüne gelmişti"

"Bir tanesi Instagram üzerindeki paylaşımlardan adresime kadar tespit edip evimin önüne gelmişti. Artık konum bilgisi paylaşmıyorum."

"Hastanede sıra numarasından bulmuş"

"Bir kişi hastanede sıra beklerken kapı üzerindeki ekrana yansıyan bilgilerimden beni sosyal medyada bulmuş. Buradan sürekli mesajlar atıp taciz etti."

"Otobüs yolculuğumda bir muavin bilet üzerindeki bilgilerimden ulaşıp sürekli beni taciz etti. Fotoğraflar attı."

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur