Köpek balığı sandılar, bakın ne çıktı!

Antalya Körfezi’nde balıkçıların köpek balığı sandıkları balığın bilimsel adı "mola mola" olan "ay balığı" olduğu ortaya çıktı.

YAŞAM 15.12.2019, 15:26
Köpek balığı sandılar, bakın ne çıktı!

Antalya’da denize açılan balıkçılar, biyolojik ismi "mola mola" olan "ay balığını" görünce neye uğradığını şaşırdı. Köpek balığı sandıkları ay balığının teknelerine oldukça yanaşmasıyla heyecanlanan balıkçılar, o anları cep telefonuyla kaydederek ölümsüzleştirdiler.

Kaptan Mehmet Sezgin Saman ve beraberindeki balıkçılar, önceki gün Antalya Balıkçı Barınağı'ndan denize açıldı. Beldibi Mahallesi açıklarında bir balığın yüzgecini fark eden balıkçılar, ilk olarak gördükleri balığın köpek balığı olduğunu sandılar.

Tekneyle balığın bulunduğu alana doğru yaklaşan balıkçılar, köpek balığı olarak tahmin ettikleri balığın köpek balığına çok benzediğini ancak köpek balığı olmadığını fark ettiler. Balıkçılar cep telefonlarıyla görüntüledikleri balığın "mola mola" yeni "ay balığı" olduğunu öğrendiler.

"Denizin üzerinde ada gibi duruyordu"

Yaşadığı o heyecan dolu anları anlatan Mehmet Sezgin Saman, ay balığını teknedeki diğer balıkçıların fark ettiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Aynı bölgede daha önce 3-4 metre büyüklüğünde köpek balığına denk gelmiştik. İlk önce korktuğumuzdan dolayı elimize kakıç aldık. Ay balığı olduğunu öğrendik. Muazzam bir hayvandı. Birçok insanın hayatında bir kere görebileceği bir hayvandı. 2 tona kadar büyüyebilen bir balık ama bizim gördüğümüz yaklaşık 500 kilo kadardı. Suyun üzerinde ada gibi duruyordu. Onu gördükten sonra bize bu güzelliği izlemek ve cep telefonlarıyla kaydetmek kaldı. Sosyal medyadan da bu görüntüleri paylaştık."

Mehmet Sezgin Saman, balığın ticari anlamda değerinin olmadığını belirterek, “Biz ilk defa denk geldik. Sosyal medyada paylaştığımızda su ürünleri hocalarımız ‘çok şanslısınız’ dediler." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu