Hatay'da kimyasal alarmı!

Hatay'da caddeleri basan köpük, kimyasal zannedilerek paniğe sebep oldu.

YAŞAM 29.10.2019, 08:35
Hatay'da kimyasal alarmı!

Hatay’da, sondaj çalışması sırasında kullanılan malzeme köpürünce halkta kimyasal paniği yaşandı.

Olay, Hayat'ın Defne ilçesi Dursunlu Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, HATSU (Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi) ekipleri tarafından sondaj çalışması sırasında kayalıklardan kopan parçaların yukarı çıkmasını sağlayan ‘sondaj köpüğü’ sokaklara taştı. Dursunlu Mahallesi'nin en işlek caddesi olan Dursunlu Caddesi’ni saran köpükler vatandaşın panik yaşamasına neden oldu.

Panik yaşayan vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, köpüklerin olduğu noktayı çembere aldı. İtfaiye ekipleri ve Defne Belediyesi ekipleri de köpüğün kaynak noktasında inceleme yaptı. Köpüğün sondaj sebebiyle oluştuğunu belirleyen Defne Belediyesi ekipleri kepçe çağırarak caddede temizlik çalışması yaptı.

Sondaj köpüğü zararlı bir madde midir?

Gece saatlerinde meydana gelen köpük taşması sonrası, alanda incelemelerde bulunan Defne Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Mansuroğlu, sondaj köpüğünün zararlı bir madde olup olmadığı sorusuna, "Zararsız bir madde" yanıtını verdi.

Defne Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Mansuroğlu, halkın endişe duyacağı bir durum olmadığını belirterek şöyle konuştu:


“Bölgemizde HATSU Ekipleri su arama çalışması yürütmektedir. Su aranırken sondaj köpüğü denen bir madde kullanılıyor, kaya kırıldığı zaman kayadan çıkan küçük parçaları yukarı çıkarmak için bu köpüğü kullanıyorlar. Bu köpüğün kullanıldığı zamanlarda sıkça bu durumlar yaşanmaktadır. Ama yoğun trafiğin olduğu yerleşim alanı içerisinde ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Sondaj köpüğü maddesi cilde herhangi bir zararı olan madde değildir yalnız bu madde su ile temas ettiğinde daha çok çoğaldığı için su kullanamıyoruz. Sondaj köpüğü bir süre kaldıktan sonra kendiliğinden giden uçucu bir madde ama biz yine de belediye ekipleri olarak yolumuzu temizleyerek, cadde güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri aldık. Köpük kendiliğinden ve bizim yaptığımız müdahalelerle birlikte kaybolacaktır. Bu nedenle halkın endişe duyacağı bir durum söz konusu değil.”

Dursunlu Caddesi'ne taşan köpüklerin temizlenmesinden sonra cadde tekrar trafiğe açıldı.

Yorumlar (0)
12
hafif yağmur