1 milyon lira dolandırılan Paşa: "Sanki uzaktan hipnoz ettiler"

Emekli Tuğgeneral C.E.E. kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılar tarafından 1 milyon lira dolandırıldı. Bankada bulunan birikimini, altınlarını ve evinin parasını dolandırıcılara veren C.E.E, "Basiretim bağlandı, sanki uzaktan hipnoz ettiler, beynimi kontrol edip, talimat ve direktiflerini yaptırdılar." dedi. 

YAŞAM 09.03.2020, 09:49
1 milyon lira dolandırılan Paşa: "Sanki uzaktan hipnoz ettiler"

Dolandırıcılar, Ankara'da ikamet eden Emekli Tuğgeneral C.E.E'yi Şubat ayında arayarak kendilerinin terörle mücadele polisleri olduklarını söylediler.

Bir kuyumcu soygunu yaşandığını kaydeden dolandırıcılar, C.E.E.'den evdeki altınlarını talep etti. 

C.E.E. başına gelen olayı şöyle anlattı:

"Telefonla arayan bir kişi kendisini Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele'de görevli polis memuru olarak tanıttı. 'Bir kuyumcu soygunu oldu, operasyon başlattık. Evde bulunan altınlarınızı incelememiz gerekir' diyerek evdeki altınları istedi. İnanarak evde bulunan altınları (yaklaşık 550 bin lira değerinde) bir poşete koyarak gelen erkek şahsa teslim ettim." 

"130 bin lirayı da aynı kişiye verdim"

Dolandırıcıların 10 gün sonra yeniden aradıklarını kaydeden C.E.E, "Bu kez bankadan döviz ve Türk Lirası olarak çektiğim 130 bin lirayı da aynı kişiye verdim. 4 gün sonra tekrar arayan şahısların tehdit ve yönlendirmesiyle oturduğum evi 295 bin liraya, fiyatının çok altında satarak, bu parayı da kendisini polis olarak tanıtan kişiye verdim. Kişilerden şikâyetçiyim." ifadelerini kullandı. 

"Basiretim bağlandı"

C.E.E, dolandırıcılar tarafından nasıl kandırıldığını ise "Basiretim bağlandı, sanki uzaktan hipnoz ettiler, beynimi kontrol edip, talimat ve direktiflerini yaptırdılar." sözleriyle anlattı.

Dolandırıcıların kimlikleri tespit edildi

Ankara Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro ekipleri, paraların alındığı 3 ayrı tarihte Şanlıurfa'dan Ankara'ya gelip, bir gece otelde konakladıktan sonra yeniden Şanlıurfa'ya dönen Selahattin Çılgın'ın kimliğini tespit etti. Yapılan incelemede, C.E.E.'yi dolandıran kişinin Çılgın olduğu ortaya çıktı. Çılgın Şanlıurfa'da, ona yardımcı olan Abdullah Ekinci ise İstanbul'da yakayı ele verdi. Her iki şüpheli de ekipler tarafından tutuklandı. 

"Bu iş için bana 10 bin lira verdi"

Selahattin Çılgın, C.E.E.'den para aldığına dair itirafta bulunarak, ifadesinde şunları kaydetti:

"Şanlıurfa'da barda tanıştığım ve Abit olarak bildiğim kişinin yönlendirmesiyle ayrı ayrı Ankara'ya geldik. Abit uzakta beklerken mağdurdan içinde para ve altın olan poşeti 'Vatan-bayrak' parolasıyla aldım. Abit'e teslim ettim. Bu iş için bana 10 bin lira verdi."  

Yorumlar (0)
22
açık