Moryke Fofana: Babamı ilk kez 17 yaşımda gördüm

Yeni Malatyaspor'da forma giyen Moryke Fofana, takımının Antalya kampında aile yaşantısından, futbola nasıl başladığına, transfer sürecine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

SPOR 09.01.2020, 17:02
Moryke Fofana: Babamı ilk kez 17 yaşımda gördüm

Yeni Malatyaspor’un Fildişi Sahilli kanat oyuncusu Moryke Fofana, Antalya kampında verdiği demeçte ailesiyle ilgili konuşurken ve babasını ilk kez 17 yaşında yüz yüze gördüğünü anlatırken gözleri doldu.

"İkinci yarıda puanları toplamak istiyoruz”

Röportaja Türkçe olarak “Merhaba, ben Fofana, Malatyaspor” diyerek başlayan Fofana, “İlk yarıyı iyi bir yerde bitirdiğimize inanıyorum. İkinci yarıyı daha iyi bir noktada bitirebilmek için buradayız. Kampımız şu ana kadar güzel geçti, inşallah bundan sonrası da güzel geçecek. Kampın kalanını iyi geçirip, ikinci yarıya formda başlamak istiyoruz. İkinci yarıda puanları toplamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Futbol kariyerine yaklaşık 4 yıldır Türkiye’de devam ettiğini ifade eden Fofana, “Burada çok mutluyum. Konyaspor’da çok güzel günler geçirip, Malatyaspor’a geldim. Burada da her şey çok güzel gidiyor. Ben de karakter olarak oynadığım takımları ileriye götürmek için elimden ne geliyorsa sahada uygulamak isterim. Buna karşılık takımın ve taraftarın da bana yaklaşımı güzel oluyor, güzel tepkiler alıyorum. Türk insanını seviyorum” dedi.

"Hedefimiz Avrupa’ya gidebilmek için yeterli puanı almak"

Ligin zorluğuna ve takımların puanlarının birbirine çok yakın olduğunu vurgulayan Fofana, “Takım olarak hedeflerimizi belirliyoruz ama bu hedeflere ulaşmak için öncelikle çalışmak lazım. Öncelikli hedefimiz maçlara ve antrenmanlara odaklanmak olmalı. Ben de kendimi daha iyi çalışmaya adapte ediyorum. Türkiye ligi zor bir lig, her hafta değişkenlik gösteriyor. Lig lideri 8’inci sıraya düşebiliyor, 8’inci sıradaki en alta düşüp, en üste çıkabiliyor. Puanlar birbirine çok yakın. Bundan sonraki hedefimiz Avrupa’ya gidebilmek için yeterli puanı almak” ifadelerine yer verdi.

"İmza atmamda tabii ki hocanın etkisi oldu"

Sergen Yalçın ile hedeflerine ulaşabileceğini düşündüğünü belirten Fofana, “Sergen hoca ile Konya’da çalıştığımız dönemde Konyaspor zorlu bir süreçten geçiyordu. Sergen hoca ile birlikte bir yükselişe geçti. Malatyaspor’a transferimde tabii ki etkili oldu. Daha öncesinde Malatyaspor ile görüşmelerimiz olmuştu. Daha sonra Sergen hocanın buraya geldiğini duydum. Buraya imza atmamda tabii ki hocanın etkisi oldu. Neden diyeceksiniz. Bütün futbolcuların bir hayali vardır. Her gün bir önceki günden daha iyi olmak. Ben de bu hayale, hedefe Sergen hoca ile ulaşabileceğimi düşündüm. Ondan dolayı Malatya’yı tercih ettim” açıklamasında bulundu.

"Kaderimizde ne varsa onu yaşayacağız"

Malatya’da oldukça mutlu olduğunun altını çizen tecrübeli oyuncu şu şekilde konuştu:

“Kontratımın bitmesine yaklaşık 1.5 yıl var. Bunları şimdiden konuşmak doğru değil. Kaderimizde ne varsa onu yaşayacağız. Şu andaki düşüncelerimi soracak olursanız, ben burada çok mutluyum. Şu an istesinler sözleşmemi uzatırım.”

"O dönemlerde futbolu, futbolcu olmak için oynamıyordum"

Babasını yüz yüze ilk defa 17 yaşında gördüğünü söyleyen Fofana, “Bunları söylemek istemiyordum. Kameralar karşısında ilk kez söylüyorum. Biz fakir bir ülkede büyüdük. Ben 6 aylıkken babam çalışmak için Amerika’ya gitmişti. Ben annemle kalmak zorunda kalmıştım. 11 yaşıma geldiğimde annem, babamın yanına gitmek zorunda kaldı. Bu sefer de kardeşlerimle kalmak zorundaydım. O dönemlerde futbolu, futbolcu olmak için oynamıyordum. Futbol oynamaktan zevk alıyordum, kendimi mutlu etmek için oynuyordum. Futbol oynamaya gittiğim alan otobüsle 6-7 saat sürüyordu. Böyle bir dönemden, süreçten geçtim yani. Babamı ilk kez 17 yaşımda gördüm. O zamana kadar sadece telefonla konuşuyorduk. Babam yurt dışında çalışmak zorundaydı” ifadelerini kullandı.

Anne ve babasıyla telefonda saatlerce konuştuğunu ifade eden oyuncu konuşmasına şöyle devam etti:

"Aile bağlarını koparmak düşünülemez bile"

“Bazen annem ve babamla telefonda saatlerce konuşuyorum. Arkadaşlarım, böyle bir şey olamaz, bu kadar konuşacak ne buluyorsun, diyorlar. Aile bağlarını koparmak düşünülemez bile. Annem, babam, kardeşlerim ve akrabalarım benim için her şeyler. Benim buradaki başarımın sebebi onlar. Hayata tutunmanın sebebi de onlar. Onların sayesinde buralara geldim. Bu saatten sonra da onlarsız olmaz."
 

Yorumlar (0)
10
açık