Bakan Soylu’dan Suriyeli açıklaması!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afrin Operasyonu ile Fırat Kalkanı Harekâtı sayesinde oluşturulan güvenli alanlara 329 bin Suriyelinin dönüş yaptığını kaydetti.

Bakan Soylu’dan Suriyeli açıklaması!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şişli’de bir otelde mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Soylu, burada yaptığı konuşmada, son 5-6 ayda İstanbul’da bir sistem gerçekleştirdiklerini ve özellikle düzensiz göçmenlerin karakollarda çok bekletilmeden ‘geri gönderme merkezleri’ne gönderildiklerini belirtti.

"329 BİN KİŞİ DÖNÜŞ YAPTI"

Soylu, geçen yıl 4 bin 500, bu yıl itibarıyla 12 bin 300 kişiyi kendi ülkelerine gönderdiklerini ve hedeflerinin 50 bin kişi olduğunu aktardı. İstanbul’un mahallelerinde göçmenlerle uyum toplantılarına başladıklarını belirten Soylu, Afrin Operasyonu ile Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde oluşturulan güvenli alanlara 329 bin kişinin dönüş yaptığını aktararak, şunları söyledi:

Bugünlerde haberlerde veya sosyal medyada birtakım haberler var; 'Bayramda Suriyeliler tekrar memleketlerine gidiyorlar.' diye. Bu, bizim politikamızdır. Neden bizim politikamızdır? Kısa bir dönem aralığında gidip geliyorlardı. Biz bu marjı aştık. Yaklaşık 1-1,5 ayın üzerine çıkardığımız zamanlar da var. Çünkü orada güvenli olmayan bölgelerin sayısı çok. Buradan insanların gidip yaşayabileceği alan sayısı az.

"TRAFİKTEKİ ÖLÜMLER YÜZDE 41 AZALDI"

Ramazan Bayramı’nda vatandaşların büyük şehirlerden ayrılacağını ve şehirler arasında yolculuk yapacağını belirten Bakan Soylu, sözlerine şu şekilde devam etti:

İlk 4 ayın sonunda, uyguladığımız Karayolu ⁠⁠⁠⁠Güvenliği Politika Belgesi, aynı zamanda birtakım kampanyalarımızla trafikteki ölümler yüzde 41 azaldı. Bu, fevkalade önemli bir rakamdır. Bin 413 olan ölümlü trafik kaza sayısı, yasa sonrası beş ayda yüzde 53 azalışla 661'e düştü.

ANNE BABALARA TRAFİK KARNESİ UYGULAMASI

Bakan Soylu, geçen bayramda sürprizlerinin kırmızı düdük olduğunu, bu bayramda ise başka bir sürprizlerinin daha olduğunu ifade etti.

Soylu, bu yılki bayram sürprizini şu şekilde açıkladı:

Polis ekiplerimiz, arabaları durdurdukları zaman çocuklarımıza karne verecekler. Anne ve babalarına karne dolduracaklar. O karneleri bize gönderdikleri zaman çocuklarımıza hediye vereceğiz. Esas itibarıyla trafikte çocuklarımızla iş birliği yapıyoruz. Buradan da başarılı bir sonuç ürettiğimizi düşünüyoruz. Çünkü onları okulda eğitiyoruz, bu eğitimlerin bir kısmını trafikte yapıyoruz."

İSTANBUL’A 27 POLİS MERKEZİ

İçişleri Bakanı Soylu, İstanbul’da yaşanan asayiş olaylarında ciddi bir azalma görüldüğünü de vurgulayarak, İstanbul’a 27 polis merkezi yapacaklarını açıkladı. Soylu, sözlerini şöyle devam etti:

Bakanlığımız, İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile yaptığımız çalışma neticesinde İstanbul'a 27 polis merkezi yapıyoruz. Bugün yaptığımız analiz ve değerlendirmeler sonucunda, 27 polis merkezinin yapılması hususu, bizim için önem arz etmektedir. Bunları en geç bir yıl içinde hizmete açmış olacağız.

İstanbul'daki polis ve bekçi sayımızda ciddi bir artış var. Türkiye'de son 1,5 yılda 21 bin bekçi aldık. Bunun 4 bin 34'ü İstanbul'da. Şimdi bin 200 bekçi daha vereceğiz İstanbul'a. İstanbul'da 5 binin üzerinde bekçimiz olacak.

İstanbul'a 2 bin polis verdik. Ayın birine kadar göreve başlıyorlar, bir kısmı başladı. İstanbul'da sadece trafik polisi olarak sokaklarda bulunacak yaklaşık 500 trafik polisi var. İstanbul, tarihinde ilk defa 55 binin üzerinde bir polise çıkmış olacak.

“3 BİN KADIN POLİS ARIYORUZ”

Polis merkezlerinde Güven Masaları kurarak yeni bir uygulama başlattıklarını ifade eden Soylu, “Güven Masaları, vatandaşımızın geldiğinde ilk müracaat yapacağı masalardır. Buraya da yeni bir uygulama daha yapıyoruz. Bu Güven Masaları'nda çalışmak üzere 3 bin kadın polis alıyoruz. Yani karakola kadın eli değmiş olacak. O mahalleye kim geldi, kim gitti, muhatabı bu kardeşlerimiz olacak. Ben bunun da önemli bir sonuç oluşturacağını düşünüyorum.” dedi.

“YOLSUZLUKLARA İTİRAZIMIZ SÖZ KONUSU”

Bakan Soylu, 31 Mart seçimlerini iptali hakkında şunları söyledi:

"Biz sandıkların ancak yüzde 10'unu açtırabildik itirazımız sonucunda. Yüzde 90'ını açtırsaydık, bugün 23 Haziran'ı konuşmamızın bir anlamı yoktu zaten. Bizim, zarfın içindeki oylara herhangi bir itirazımız söz konusu değil. İşlemlere, yolsuzluklara, usulsüzlüklere itirazımız söz konusu."

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER