Uzmanlardan koronavirüs uyarısı: Teknolojik aletlere dikkat!

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Bilim Kurulu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerine ilişkin yaptığı açıklamada, "Telefon ekranları günde en az iki kere temizlenmelidir. Bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik cihazlar düzenli olarak hijyenik mendillerle temizlenmelidir." ifadelerini kullandı. 

SAĞLIK 13.03.2020, 10:52
Uzmanlardan koronavirüs uyarısı: Teknolojik aletlere dikkat!

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Bilim Kurulu, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak hızla yayılan ve Türkiye'de de iki kişide tespit edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisine ilişkin açıklamada bulundu. 

Kurul tarafından yapılan açıklamada, her yaştan kişinin teknolojik cihazları yoğun olarak kullandığı hatırlatıldı.

Yeni tip koronavirüsten (Covid-19) korunma önlemleri dâhilinde bu cihazların hijyeninin önem arz ettiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Telefon ekranları günde en az iki kere temizlenmelidir. Bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik cihazlar düzenli olarak hijyenik mendillerle temizlenmelidir. Bireysel kulaklık, mikrofon gibi cihazların temizliğine özen gösterilmeli ve başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Cep telefonları başkalarına verilmemeli ve verilmesi durumunda mutlaka temizliği yapılmalıdır."

"Masaüstü bilgisayarlar ve çevresi düzenli olarak temizlenmeli"

Açıklamada, ankesörlü telefon ve bankamatik gibi ortak kullanıma açık teknolojik cihazların kullanımından önce ve sonra ellerin yıkanması veya silinmesi gerektiği vurgulanarak, "Ofis ve iş yerlerinde kullanılan masaüstü bilgisayarlar ve çevresi düzenli olarak temizlenmelidir. Okullarda kullanılan akıllı tahtaların düzenli olarak temizliği yapılmalı ve kontrol edilmelidir. Fare (mouse) ve klavyeleri günde en az iki kere hijyenik tek kullanımlık mendille temizlenmelidir. Herhangi bir teknolojik alet ile temas sonrasında eller ağız ve burun çevresine dokundurulmamalıdır." denildi. 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu