Karatay çare "kelle paça" demişti... Uzmanlar ne diyor?

Canan Karatay, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda "Koronavirüsü önlemek için sabah akşam kelle paça için" ifadelerini kullanarak, yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. Karatay, kelle paçanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtirken diğer uzmanlar ise gereğinden fazla kelle paça tüketmenin çeşitli hastalıklara neden olabileceğini belirtti.

SAĞLIK 07.02.2020, 11:45 07.02.2020, 15:45

Sık sık beslenme ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda koronavirüs ve kelle paça hakkında açıklamalarda bulundu. Kelle paçadan bahseden Karatay, "O kadar süperdir ki bizim gibi bütün yaşlıların ağrılarını giderir. Diz ağrısı, kalça ağrısı, bel ağrısı. Kışın hastalıkları önler. Corona virüsü önler. Corona virüsü ve diğer, bütün virüsler aynıdır zaten. Farklı bir virüs değil. Mangalda kül bırakmıyorlar ama vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlü olduğu zaman hiçbir virüs hastalandırmaz sizi. Onun için sabah akşam kelle paçayı yemeyi ihmal etmeyiniz" ifadelerini kullandı.

Canan Karatay'ın görüşlerini Hürriyet gazetesi için değerlendiren uzmanlar ise gereğinden fazla kelle paça tüketmenin yol açabileceği sağlık sorunlarından bahsetti.

Kalp krizi riskini artırıyor
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, gereğinden fazla kelle paça tüketmenin kardiyolojik problemlere yol açabileceğinin altını çizerek, "Kelle paça protein ve kolajen açısından zengin olsa da yağ oranı çok yüksek bir çorbadır. Özellikle doymuş yağ oranı yüksektir. Porsiyon kontrolü yapılmadan tüketilirse her gün bol bol içilirse kan yağlarını yükseltir. Özellikle trigliseridleri yükseltir. Damar kireçlenmesine neden olur. Fazla protein ürik asit seviyesini artırır. Bu da gut hastalığını tetikleyebilir. Fazla protein tüketilmesi kemik mineral yoğunluğunu azaltır. Kelle paça çorbası tuz oranı yüksek bir yemek için damar sertliğine neden olur. Hipertansiyon, kalp ve böbrek hastaları için tehlike oluşturabilir. Kelle çorbasının bol bol tüketilmesi zararlıdır. Haftada bir ya da iki kez birer kase olarak tüketilebilir. Yanına bol yeşillik, limon ve turpla yenilmesi tavsiye edilir." dedi.

Bilimsel beyanda bulunurken genelleme yapmak doğru değil
Koruyucu sağlık uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, kelle paçanın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu belirtirken, bilimsel konularda genelleyerek açıklama yapmanın doğu olmadığını ifade ederek, "Kelle paçanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği doğrudur. Birçok hastalığa iyi gelir. Ancak sabah akşam kelle paça yemeniz sizi hastalıklara karşı korumaz. Bilimsel olarak bir şeyi beyan ederken genel tanımlama yapmak doğru değildir. Bir şeyi önerirken karşımızdakinin sağlık durumunu bilmemiz lazım. Sağlıklı bir bireye önerebileceklerimizi sağlık sorunları olan birine öneremeyiz. Örneğin ben 60 yaşında bir birey olarak sabah akşam kelle paça yememeliyim." şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu