GSS prim borcunu ödeyemeyenlere uyarı!

Prim borçlarını ödeyemeyen Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) yükümlüleri artık sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak.

SAĞLIK 02.01.2020, 10:12 02.01.2020, 10:22
GSS prim borcunu ödeyemeyenlere uyarı!

İstanbul Tabip Odası, sosyal güvencesi olmayan ve primlerini zamanında ödeyemeyip borçlu duruma düşen yurttaşların sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak olmasına "5 milyon yurttaş sağlık hizmeti alamayacak" tepkisini gösterdi.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, oda yönetim kurulu üyesi Dr. Güray Kılıç, GSS prim borçlarının 12-18 ay taksitlendirilmesine ve 2 yıl içinde 3 kez ertelenmesine rağmen GSS prim borçlarını ödeyemediğini belirtti.

Primini ödeyemeyen Bağ-Kur ve GSS’lilerin sayısının yaklaşık 5 milyon kişi olduğu düşünüldüğünü aktaran Kılıç, "Aylık geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan vatandaşların ise GSS primi devlet tarafından ödenmektedir. Primlerini zamanında ödeyemeyip borçlu duruma düşen Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortalılar ile onların bakmakla yükümlü oldukları kişiler yıl sonuna kadar herhangi bir düzenleme yapılmaz ise sağlık kurumlarında sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaklardır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu