Çok yeme nedeni vücutta biriken kimyasallar!

Vücutta biriken kimyasal maddeler zamanla metabolizmayı olumsuz etkiliyor.

SAĞLIK 19.07.2019, 12:12
Çok yeme nedeni vücutta biriken kimyasallar!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, metabolizmayı olumsuz etkileyen, vücutta birikmiş kimyasal maddelerle ilgili şunları söyledi:

"Vücutta biriken kimyasal maddeler zamanla birikerek toksik etkiler gösterir, bu da metabolizmayı olumsuz etkiler. Kan dolaşımını yavaşlatır, vücutta ödem ve şişkinlikler başlar, cilt bozuklukları ortaya çıkar, oksijen ve besin maddeleri hücrelere ulaşamaz. Böylece, daha çok yemek isteriz. Toksik olan bu kimyasal maddeler kanser, obezite, depresyon, endokrin ve hormonal sorunlar, diyabet gibi birçok kronik hastalığında oluşumunu tetikler. Detoks yapan bireylerin ilk amacı kilo kaybı değil yenilenmek olmalı. Temizlenen metabolizma daha hızlı çalışır. Yenilenir, canlanır. Bu da dolaylı olarak kilo vermeyi destekler."

"Bir şey kirli olduğunda temizlemek isteriz. Temizlenen şey her zaman daha ışıldar, parlar. Vücut da böyle." diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, "Metobolizmada da beslenme, çevre ve hava faktörlerine bağlı birikme oluyor. O biriktikçe metobolizma hızını düşürüyor. Detoksta amacımız metobolizmayı hızlandırmak, temizlemek, arındırmak. Kişiyi sağlığına kavuşturmak." şeklinde konuştu.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Detoks yılda 2 kere nisan ve ekim aylarında yapılabilir. Kişiye göre değişse de 3-4 gün yeterli oluyor, çok uzun süre önermiyoruz. Sadece sıvı detokslar kişileri zorluyor, o yüzden maksimum bir günlük yapılabilir. Öğün alımı kişiye göre değişir. İlla 3 ana, 3 ara öğün diye bir kaide yok. Eskiden diyet denince akla o gelirdi. Bunlar artık tarih oldu. İsterse 2 ana öğün, 1 ara öğün beslenilebilir."

Sabah kahvaltı yapılmak zorunda değil

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, salataya ya da içme suyunun içine bir miktar doğal elma sirkesi ilave etmenin bağırsak sağlığı için oldukça faydalı olduğunun altını çizerek şöyle konuştu:
"Kişi kahvaltı yapmadan dengesini koruyabiliyorsa kahvaltı yapmak zorunda değil. Beyin, enerjisini her şekilde buluyor. Kişi kahvaltı yapmadan bir problemi yoksa böyle devam edebilir. Güne çok fazla şeker alarak başlayanların şeker isteği daha fazla oluyor. Şeker alım oranı, bir sonraki gün şeker isteğini tetikliyor."

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, detoksun 30 dakikalık yürüyüşlerle desteklenmesi gerektiğini de belirterek, "Detoks yapın temizlenin. İyi bir metobolizma için detoks çok etkili. Yapılabiliyorsa her birey yapmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, detoksun püf noktalarını da paylaştı:

"En önemli noktası bol su ve sıvı tüketmektir. Su tüketimine ek olarak sebze, meyve ve bunların sularını içermelidir. Haşlanmış kurubaklagil ve tam tahıl ürünleri muhakkak yer almalıdır. Bağırsaklarınızın sağlığı için probiyotik ve prebiyotik içeren takviye ve besinler kullanılmalıdır. Bitki çaylarından muhakkak faydalanmalısınız. Düzenli uyku ve düzenli egzersiz yapılmalı, hatta saunaya gidilmeli. Alkol ve sigaradan uzak durulmalı."

Yorumlar (0)
20
açık