AB'den TOGG’a tasarım tescili

Fikri ve sınaî mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının üçüncü şirketler tarafından kopyalanmasını önlemek amaçlı önemli bir adım atıldı. TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu), Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’ne yaptığı tasarım başvuruları için tescil almaya hak kazandı.

OTOMOTİV 13.04.2020, 10:06
AB'den TOGG’a tasarım tescili

Otomotiv endüstrisinin bir mobilite ekosistemine dönüşümüne öncülük ederek Türkiye'nin ilk küresel mobilite markası olmak amacıyla kurulan TOGG'un (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) otomobillerin iç ve dış tasarımları EUIPO (Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi) tarafından tescil edildi. 5 yıl süreyle geçerli olacak tescil haklarıyla birlikte, fikri ve sınaî mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının tamamen ya da kısmen kopyalanmasının da önüne geçilmiş olunuyor.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) mühendisleri ve tasarımcıları tarafından ortaya konan, fikri ve sınaî mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait doğuştan elektrikli modüler araç platformu üzerine geliştirilmekte olan Türkiye’nin otomobili, tasarım sürecinde önemli bir aşamayı daha tamamlamış oldu.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) askı sürecindeki Asya ve Amerika’daki tasarım tescil başvurularının da 2020 yılı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Tasarım ne kadar sürdü?

Türkiye’nin Otomobili, TOGG tasarım ve mühendislik ekiplerinin liderliğinde "toplam 150 bin saatlik" bir çalışma sonunda ortaya çıktı. Tasarım süreci kapsamında Türkiye’den ve dünyadan toplamda 18 tasarım evi, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) belirlediği 6 farklı kriter ile objektif bir değerlendirmeye alındı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Tasarım Ekibi yaptığı değerlendirmede en yüksek skoru alan 3 tasarım eviyle sürece devam etme kararı aldı. Türkiye’nin otomobilinin tasarımını belirlemek için geniş kitlelerle yapılan otomobil satın alma davranışları araştırmasındaki bulgular doğrultusunda hazırlanan tasarım kılavuzu bu 3 tasarım eviyle paylaşılarak 2 boyutlu tasarım yarışması süreci start aldı.

Tasarım evi yarışması

Bu süre zarfında 100’ün üzerinde farklı tema değerlendirildi, tüketici araştırmalarında saptanan beklentiler tasarım evlerine geribildirim olarak iletildi. Süreç tamamlandığında her tasarım evinden gelen bir dış ve bir iç tasarım çalışması geniş kitlelerle klinik çalışmalar yapılarak test edildi.

Ortaya çıkan sonuç yine Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Tasarım Ekibi tarafından endüstrileşmeye uygunluğu konusunda değerlendirildi. Bu aşamalardan sonra dünyanın en iyilerinden Pininfarina tasarım evi iş ortağı olarak seçildi ve 3 boyutlu tasarım aşamasına başlandı.

Türk tüketicilerinin iç görüleri doğrultusunda Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Tasarım ekibi ve Pininfarina tasarım evinin ortak çalışmaları sonucunda sadece Türkiye’de değil; dünyanın farklı coğrafyalarında da beğeni ile kabul görecek özgün bir tasarım dili ortaya çıkarıldı.

Tasarım ilhamını "bu toprakların kültüründen" aldı

Modern ve özgün tasarıma sahip Türkiye’nin otomobili, Anadolu topraklarının köklü simgelerinden biri olan laleden esinlendi. Otomobilin yoldaki imzası olarak algılanacak ön ızgarasına, bütünsel şıklığı tamamlayan jantlarına ve iç mekân detaylarına modern bir incelikle işlenen lale figürleri ile birlikte Selçuklu dönemi esintileri coğrafyamızın kültür mirası ile olan bağı imgeliyor.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu