RTÜK'ten Halk TV hakkında inceleme!

RTÜK, Halk TV'nin sağlık çalışanlarıyla ilgili vaka haberlerini ölüm olarak duyurması üzerine harekete geçti. "601 sağlık çalışanı hayatını kaybetti" şeklinde haber yapan Halk TV hakkında RTÜK inceleme başlattı.

MEDYA 03.04.2020, 13:17
RTÜK'ten Halk TV hakkında inceleme!

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) Başkanı Ebubekir Şahin, "yanlış bilgiler vererek toplumun stresini artıran bir televizyon kanalındaki yayın" hakkında inceleme başlattıklarını duyurdu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, televizyon yöneticileriyle dün yaptıkları yeni tip koronavirüs (Covid-19) gündemli toplantı sürerken, bir televizyon kanalında (Halk TV) fahiş bir hata yapıldığını kaydetti.

"Dünya salgın hastalığın pençesindeyken ve ülkemiz virüse karşı yoğun bir savaş sergilerken yanlış bilgiler vererek zaten endişeli olan toplumumuzun stres baskısını artırmak kabul edilemez bir hatadır." diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Evde Kal" çağrılarına uyarak evlerinde gelişmeleri izleyen vatandaşlara doğru bilgiler ulaştırmak zorunda olduklarını söyledi.

Haber metinleri, ekranlara getirilen alt yazılar, haber kliplerinde kullanılan ses efektleri de dahil yayıncıların her yapım unsurundan sorumlu olduğunun altını çizen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, özellikle çocukların ruhsal gelişimi göz önünde bulundurularak salgının ciddiyetine vurgu yapılırken, toplumda korku ve paniğe sebep olması muhtemel ses, görüntü, efekt ve yanlış ifadelerden kaçınılması gerektiğini ifade etti.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Bu yayınla alakalı inceleme başlatılmıştır. Ama bir kanalda yapılan bu bariz hata, samimi bir atmosferde gerçekleştirdiğimiz ve olumlu sonuçları olan toplantımızı gölgeleyemez. Salgınla mücadelede yayıncılarla olan iş birliğimizin güçlenerek devam edeceğine inancım tamdır." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
21
kapalı