TSK'da korona önlemleri: Askerî okullar tatil edildi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere ilişkin, "Milli Savunma Üniversitesine bağlı Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları ile Harp Enstitüleri 13 Nisan'a kadar tatil edilmiştir." açıklamasında bulundu.

GÜNDEM 17.03.2020, 14:55 17.03.2020, 15:21
TSK'da korona önlemleri: Askerî okullar tatil edildi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere ilişkin açıklamada bulundu. 

Bakan Akar, "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplum sağlığını tehdit eden koronavirüse karşı aldığımız birçok tedbiri, geçen hafta hayata geçirmiş bulunuyoruz. Genelkurmay Başkanımız, kuvvet komutanlarımız ve ilgili personelimizin katılımıyla yaptığımız toplantıda, ilave birtakım önlemlerin de bugünden itibaren uygulamaya konulması kararı alınmıştır. Günlük hayatımızı biraz zorlaştırmakla birlikte aldığımız kararlarla personelimizin ve tabii ki halkımızın virüsten korunmasını hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. 

"Askerî okullar 13 Nisan'a kadar tatil edildi"

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı tedbirlerin yurt içi ve yurt dışı harekatlârı, sınırların güvenliğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) diğer faaliyetlerini olumsuz etkilemeyecek şekilde uygulanacağını kaydeden Akar, şunları söyledi:

"Milli Savunma Üniversitesine bağlı Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları ile Harp Enstitüleri, 13 Nisan 2020 tarihine kadar tatil edilmiştir. Tören, konferans, kısa süreli toplantı, kurs, fuar, seminer gibi faaliyetler de iptal edilmiştir. Bu dönemde birlik, karargah ve kurumlara ziyaretçi alınmayacaktır. Orduevleri ve misafirhanelere görevli personel ile mücbir sebepler için konaklayanlar haricinde, kimse kabul edilemeyecek, günü birlik girişlere izin verilmeyecektir. Milli ve uluslararası tatbikatlar ertelenmiştir. Yurt dışı geçici görevler de ikinci bir emre kadar durdurulmuştur. Şu anda yurt dışında olan personel yurda dönüşlerinde sağlık kontrolüne tabi tutulacak ve belirli bir süre diğer personel ile temasları önlenecektir."

"Koruyucu elbise ve maske takviyesi yapıldı"

Akar, celp işlemlerine ilişkin şunları söyledi:

"Yükümlü erbaş ve erlerimizin celp işlemlerine mevcut planlar çerçevesinde devam edilecektir. Gençlerimizin eğitim merkezlerine katılışları sırasında Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak ek önlemler de alınacaktır. Aileleri tarafından bizlere emanet edilen Mehmetçiklerimizin hafta sonu izinlerini bir süreliğine durdurmuştuk. Askerlerimizin sağlığını ön planda tutarak hayata geçirdiğimiz bu uygulamanın yanı sıra ilave tedbirler de aldık, almaya devam ediyoruz. Hudut birliklerinde de çeşitli önlemler aldık. Yasa dışı geçişlerle mücadeledeki faaliyetimizi personelimizi virüse karşı koruyacak şekilde, koruyucu elbise ve maske takviyesi dahil yeniden düzenledik."

"MSB salgına karşı teyakkuz halinde"

Alınan tedbirlerin bunlarla sınırlı olmadığını ve günlük hayatın akışı içinde gerekli önlemlerin teknolojik olanaklar da kullanılarak alındığını belirten Akar, "Milli Savunma Bakanlığı tüm teşkilatı ile bu salgın riskine karşı teyakkuz halindedir. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili bakanlık ve kurumlarla koordineli şekilde gerekli tedbirler alınmaktadır. Gelişmeler, dikkat ve hassasiyetle takip edilmektedir." dedi. 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu