İYİ Parti'de kurultay rüzgarları

İYİ Parti mayıs ayında yapılan tüzük kurultayındaki bazı değişiklikleri gerçekleştirmek için 4. Olağanüstü Kurultayını yapacak.

GÜNDEM 01.08.2019, 18:43
İYİ Parti'de kurultay rüzgarları

"Bugün geleceğin ilk günü" ana temasıyla Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek 4. Olağanüstü Kurultayda, Genel İdare Kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyeleri seçilecek.

Bin 60 delegenin oy kullanacağı kurultayda yapılacak seçimle daha önce 80 olan ancak mayıs ayındaki tüzük kurultayında 50'ye düşürülmesi planlanan GİK üyeleri seçilecek

Genel Başkan Meral Akşener'in parti içi mesajlar aktaracağı kurultaya, çarşaf listeyle gidilecek.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, kurultayda GİK'te köklü değişiklikler olacağı yönündeki iddialarla ilgili hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Seymen, şöyle konuştu:

"GİK'te köklü değişiklik olacağı şeklindeki iddialar doğru değil, çünkü Genel Başkan bir blok liste çıkarmıyor. Tüzük kendisine böyle bir hak vermesine rağmen çarşaf liste de çıkarmıyor. Mevcut GİK üyelerinden kaçı kalır, kaçı kalmaz, tamamen delegenin takdiri. Bugüne kadar siyasi partilerde yapılmış Genel İdare Kurulu seçimlerinde çok iddialı bir şey ama en demokratik şekilde seçim yapılacak çünkü Genel Başkanımız herhangi bir öneride bulunmayacak."

"Bunlar adaylık başvuru sırasına göre listelenecek. Her ismin başına bir kutucuk konulacak ve bu kutucuktan en az 38, en fazla 75 kişi işaretlenmek suretiyle delegeler oy kullanacak. En fazla oyu alandan en az oyu alana kadar sıralanmak suretiyle Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu belirlenecek." 

Yorumlar (0)
20
açık