İşte "yeni normalin" olmazsa olmaz 4 kuralı!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, "yeni normal"in olmazsa olmaz 4 kuralını duyurdu. 

GÜNDEM 06.05.2020, 10:04 06.05.2020, 12:19
İşte "yeni normalin" olmazsa olmaz 4 kuralı!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk defa dile getirdiği ''yeni normal''in kaçınılmaz 4 kuralını bildirdi: "Kalabalık oluşturmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene uymak.''

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında başlatılan normalleşme sürecini açıklarken ilk defa dile getirdiği ''yeni normal''in kurallarını anlattı. 

"Aşının veya etkin bir ilacın bulunmasının ardından kurallardan vazgeçilebilir"

Prof. Dr. Yamanel, vatandaşların yeni tip koronavirüs (Covid-19) dâhilinde tedbirlerini gevşetmemesi için uyarıda bulunarak, "Kesinlikle bireysel kurallarımızı gevşetmememiz gerekiyor. Zaten alınan esnetme kararlarında da temel kurallar kaldı. Kalabalık oluşturmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene uymak; yeni normalin kaçınılmaz 4 kuralı. 'Yeni normal' kurallarından aşının bulunup ya da çok etkin bir ilacın bulunup bağışıklığın global bir şekilde oluşmasından sonra vazgeçilebilir. Ondan dolayı 'yeni normal' kurallarını bu süreye kadar korumamız gerekir." ifadelerini kullandı. 

"Temel kuralları gevşetirsek yeni pikler görebiliriz"

Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını kaydeden Prof. Dr. Yamanel, "Eğer etkin bir aşı ya da etkin bir tedavi yöntemi bulunamadıktan veya global bir bağışıklık olmadıktan sonra bizim mutlaka AVM'ler de açılsa, okullar da açılsa mutlaka sosyal mesafeyi korumamız lazım, izolasyona, maske takmaya ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz lazım. Eğer biz bu temel kurallara uyarsak herhangi bir artış olacağını düşünmüyorum. Ama bu temel kuralları gevşetirsek o zaman yeni pikler ve vaka sayılarında artış görebiliriz." diye konuştu. 

"Ellerimi yıkıyorum, maskemi takıyorum"

Prof. Dr. Yamanel, kendisinin yeni tip koronavirüsten (Covid-19) korunmak amacıyla aldığı tedbirlerde gevşeme yapmadığını kaydederek, "Aldığım kişisel tedbirlerde kesinlikle bir gevşeme yok. Aynı kurallar geçerli. Ellerimi yıkıyorum, maskemi takıyorum, sosyal mesafemi korumaya dikkat ediyorum. Vaka ve ölüm oranlarında düşüş var. Bu doğrultuda yoğun bakıma giren hasta sayılarımız, entübe hasta ve vefat eden hasta sayılarımız azalıyor. Bunlar çok mutluluk verici şeyler. Bunlar artık piki, platoyu gördüğümüz, azalma evresine girdiğimizi gösteren bulgular. Bu durum mutluluk verici; fakat bunun rehavet yaratmaması gerekiyor. Mutlaka tedbirlere devam etmemiz gerekiyor." dedi. 

"Bizim ülkemizde de çok ciddi aşı çalışmaları var"

Dünyada ve Türkiye genelinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin Prof. Dr. Yamanel, "Aşı çalışmaları bütün ülkelerde hızlıca devam ediyor ve aşı için de büyük bir yarış var. Bizim ülkemizde de çok ciddi aşı çalışmaları var. Özellikle İngiltere, Rusya ve Almanya’da çok ciddi bir şekilde aşı çalışmaları var ve bunların da bir kısmı insan çalışmalarına geçti. Bu nedenle ümitliyiz. Güzel çalışmalar yakın zamanda olacaktır." ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
17
açık