İçişleri: 109 terörist etkisiz hâle getirildi

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Bölücü terör örgütünün kış üslenmesini engellemeye yönelik operasyonlarda 109 terörist etkisiz hale getirildi." denildi.

GÜNDEM 09.10.2019, 11:52 09.10.2019, 12:05
İçişleri: 109 terörist etkisiz hâle getirildi

İçişleri Bakanlığı, bölücü terör örgütü PKK’nın kış üslenmesine yönelik yapılan terör operasyonlarında 109 teröristin etkisiz hâle getirildiğini açıkladı.

Türkiye genelinde yürütülen başarılı iç güvenlik operasyonları sayesinde bölücü terör örgütü PKK'nın kış üslenmesine fırsat verilmedi. 
Terörist sayısı 500'e kadar düştü

Güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde bölücü terör örgütü PKK içerisindeki terörist sayısının 500'e kadar düştüğü vurgulandı.

Bölücü terör örgütü PKK mensubu teröristler arasında panik, korku artarken, kaçışlar ve teslim olmalar da hızlandı. Sürdürülen operasyonlarla terör örgütünün mağara, sığınak ve barınakları tek tek imha ediliyor.

İç güvenliğin tesis edilmesi kapsamında Siirt Herekol, Bingöl Ortaçanak, Diyarbakır Görese, Tunceli Kutu Deresi, Van Ortayol, Bitlis Sehi, Hatay Amanoslar, Muş Şenyayla, Şırnak Bestler Dereler ve Faraşin bölgeleri ile Trabzon, Giresun ve Gümüşhane illerinde bulunan yaylalarda kış üslenmesini engellemeye yönelik düzenlenen operasyonlarda toplam 109 terörist etkisiz hâle getirildi.

Terör örgütü PKK’ya İçişleri Bakanlığının koordinesinde yürütülen iç güvenlik operasyonlarıyla darbe vuruldu. Terör operasyonlarıyla terör örgütü PKK’nın sözde üst düzey yöneticileri tek tek ölü ele geçirilirken, örgütten kaçışlar da son yılların en üst düzeyine ulaştı. Operasyonlarla çöküş içinde olan terör örgütü PKK eylem yapamaz hâle düşerken, lojistik anlamda da bitme noktasına geldi.

Devletten vatandaşa uyarı: Yaşam malzemesi bırakmayın

Terör operasyonlarında 8 uzun namlulu silah, 149 el bombası, 8 bin 244 mühimmat, 26 bin 124 kilo patlayıcı madde, 9 roketatar ve 229 roketatar mühimmatı ele geçirildi. Ayrıca 7 bin 490 kilo un, 495 kilo çay, bin 854 kilo şeker, 3 bin 455 kilo bakliyat, bin 315 litre sıvı yağ, 2 bin 415 kilo peynir, 813 adet büyük tüp, 183 adet küçük tüp ile çok sayıda gıda ve erzak ele geçirilerek imha edildi.

Geçtiğimiz günlerde 39 il valiliğine genelge gönderen İçişleri Bakanlığı, yayla ve meralar başta olmak üzere, vatandaşlardan yazlık ve kışlık evlerde yaşam malzemesi bırakmamalarını istemişti.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu