Helikopter iniş noktasına bomba!

Helikopter iniş bölgesi ile sığınak girişine tuzaklanan iki patlayıcı düzeneği askerin dikkati sayesinde tespit edildi.

GÜNDEM 04.05.2020, 10:20 04.05.2020, 12:53
Helikopter iniş noktasına bomba!

Diyarbakır ilinin Lice ilçesi kırsalında bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik sürdürülen operasyonda yerleri belirlenen 9 sığınak ile helikopter iniş sahası bölgesi ve sığınak girişine tuzaklanan EYP (el yapımı patlayıcı) düzenekleri imha edildi, 420 kilogram esrar ele geçirildi.

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından, Lice ilçesine bağlı Akçabudak ve Yalımlı köyleri kırsalında sürdürülen "Şehit Jandarma Er Kenan Büyükçalışkan Operasyonu" başarıyla noktalandı.

Operasyonda bölücü terör örgütü PKK mensubu teröristler tarafından kış üstlenmesi amacıyla kullanılan, biri toprak altına kazılarak yapılmış, girişi jelikan bidon kapağı olan, tabanı tahta ve duvarları naylonla kaplı 30 metrekare genişliğinde 9 sığınak tespit edilerek kullanılamaz duruma getirildi.

2 patlayıcı düzeneği bulundu ve imha edildi

Bölgede yapılan aramada biri helikopter iniş bölgesi olarak değerlendirilen noktaya ve biri de sığınak girişine olmak üzere amonyum nitrat ve şeker karışımı ile hazırlanan 2 EYP (el yapımı patlayıcı) madde düzeneği saptandı.

Yerleri belirlenen patlayıcı düzenekleri PAMİT (Patlayıcı Madde İmha Timi) tarafından yerinde imha edildi.

Söz konusu sığınaklarda ve toprağa gömülü jelikan bidonlar içerisinde, iki zamanlı çanta tipi benzinli jeneratör, silah dürbünü, 3 büyük tüp, 2 küçük tüp, akü, 126 pil, 3'lü 2 pil bloğu, 6'lı 2 pil bloğu, 24 metre sanayi tipi kablo, 50 metre elektrik kablosu, 7 metre 3'lü priz, 8 kişilik portatif kamp çadırı, amonyum nitrat öğütmede kullanılan kıyma makinesi, 5 terörist kıyafeti, pusu kıyafeti, 300 kilogram gıda malzemesi ile çok sayıda yaşam, giysi, tıbbi malzeme ve örgütsel doküman ele geçirildi. Delil niteliği taşıyan malzemelere el konulurken, diğer malzemeler bulundukları yerde imha edildi.

420 kilogram esrar ele geçirildi

Narko-terörizmle mücadele kapsamında, iki farklı bölgede yapılan aramada 420 kilogram esrar, 12 bin 500 kök kenevir bitkisi ve kenevir tarlasını sulamak için kullanılan 2 bin 500 metre sulama hortumu ele geçirildi.

Esrar muhafaza altına alındı, kenevir numune alınmasının ardından sulama hortumu ile yerinde imha edildi.

Diyarbakır Valiliğinin açıklamasında, bölgede yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması için terörle mücadele kapsamında yapılan operasyonlara artan azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulandı.

Yorumlar (0)
13
hafif yağmur