Erdoğan'dan "Türkiye'de ilk virüs vakası"na ilişkin açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesine ilişkin, "Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda yapılan tetkikler sonucunda koronavirüs tespit edildi. Ailesi ve yakınları yakın izlememiz altında. Virüs tespit edilen kişinin sağlık durumu iyi. "dedi.

GÜNDEM 11.03.2020, 11:11 11.03.2020, 12:09
Erdoğan'dan "Türkiye'de ilk virüs vakası"na ilişkin açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) önemli açıklamalarda bulunuyor. 

Erdoğan, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesine ilişkin,  "Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda yapılan tetkikler sonucunda koronavirüs tespit edildi. Ailesi ve yakınları yakın izlememiz altında. Virüs tespit edilen kişinin sağlık durumu iyi. Avrupa kaynaklı bir vaka var, salgın değil tek bir örnek. Milletimiz nice saldırıları, dertleri göğüslemeyi başarmıştır, bunun da üstesinden gelecektir." ifadelerini kullandı. 

"Suriye ile 910 bin kilometrelik sınırımızın her karışını güvende tutmakta kararlıyız"

Türkiye'nin İdlib'de bir ay boyunca gerçekleştirdiği operasyonlar ile Bahar Kalkanı Harekâtı'nın sınırlardaki tehdidin bertaraf edildiğinin en önemli örneği olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bölgedeki güçlerle kapışmak tutuşmak ya da bu toprakları işgal etmek amacımız değildir. Sınırlarımızın güvenliği ve katliam tehdidindeki milyonlarca insanı kurtarmak hedefimiz. Terörle mücadele binlerce güvenlik görevlisinin, Suriye ile 910 bin kilometrelik sınırımızın her karışını güvende tutmakta kararlıyız. İdlib'de de aynısını yaptık, aynısını yapıyoruz. Bu süreçte, ülkemizin, ordumuzun, sanayi kapasitemizin imkânlarını tartma imkanı bulduk. Koordinasyonu güçlendirerek, koordinasyonu hızlandırarak gücümüzü test ettik. Ülkemizin gücü ve askerlerimizin kahramanlığı sayesinde Suriye Rejim gücü bu işin bu kadar kolay olmadığını görmüştür. Ateşkes kararın ardından İdlib'de halk ilk defa rahat bir nefes almıştır, ama elbette kesin bir çözüm bulunmuş değildir." diye konuştu.

"Çok daha ağır bir karşılık vereceğiz"

Erdoğan, ateşkes ihlâllerinin başladığını kaydederek, "Rejimi ve onu destekleyen milislerin ateşkes hattında yaptıklarını yakından takip ediyoruz. Ama karşımızdakiler sözlerini tutmazsa bir öncekinden daha ağır bir şekilde üzerlerine gitmekten kaçınmayız. Sadece karşılık vermekle kalmayacak, çok daha ağır bir karşılık vereceğiz." dedi. 

"12 gözlem noktasında bizi Suriye'nin askerleri korumuyor"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren Erdoğan, "Bay Kemal İdlib'de kaç gözlem noktası olduğunu dahi bilmiyor. O zaman bunlar neyin ne olduğuna dahi anlayacaklar. AK Parti, icraat partisidir, laf partisi değildir. Şimdi ben sizlere buradaki gözlem kulelerini de göstereceğim. Akdeniz'e en yakın olan nokta. Bay Kemal, 12 gözlem noktası var. Bu 12 gözlem noktasında bizi Suriye'nin askerleri korumuyor. Suriye askerleri verilen sözlere mutabakata uymadılar. Biz bu 12 noktada çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz." açıklamasını yaptı. 

"Briket baraka yapma çalışmalarına başladık"

Akme Kampı'ndan görüntüler gösteren Erdoğan, "Burada binlerce insan var. Büyük bir insanlık dramı var. Ne diyor Bay Kemal, burayı Suriye askerleri koruyor. Ne Suriye askeri Bay Kemal? Suriye askeri, kendi vatandaşlarını acımasızca katlediyor. Türk askeri asla başkasının korumasına muhtaç değildir. Bugüne kadar Cereblus'ta, İdlib'de, Afrin'de nasıl dimdik durduysak bundan sonra da aynı şekilde dik durmaya devam edeceğiz. Rejimin, terör örgütlerinin saldırına her zaman hazırlıklıyız. En son teknoloji hava sistemlerimiz var. Moskova'da geçici ateşkesi imzaladık. Şu anda bunu kalıcı hale getirmeye çalışıyoruz. Türkiye bu ateşkesi gücü yetmediği için, bölgedeki insanlara ve taraflara barışçıl bir çözüm amacıyla yapıyor. İstiyoruz ki oradaki mültecilere daha konforlu barınaklara yerleştirelim. Onları çadırlardan kurtaralım. Bu soğuk kış gününde onları kurtaralım. Orada briket baraka yapma çalışmalarına başladık." şeklinde konuştu. 

"Sen bir kaset kumpasıyla CHP'nin başına getirildin"

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na tepkisini şu sözlerle sürdürdü:

"Suriye'nin üçte biri terör örgütünün kontrolündeyken, orada huzurdan bahsedilemez. Bu doğrultuda atılan ve atılacak olan her adıma Türkiye olarak tüm gücümüzle destek vereceğiz. Ancak diğer sorunlar devam ederken terör örgütlerinin tacizlerine izin vermeyeceğiz. Asıl sorun birlik ve beraberliğimize yönelik içerideki sabotajlara karşı harekete geçmektir. Milletimizin gücü hep birlikte Türkiye olma iradesidir. Bu iradeyi kırmayı hedefleyen her saldırı bizim için dış güçlerin terör örgütü saldırılarından daha etkilidir. Bunun en büyüğünü CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu yapmıştır. Bu kişi hayatında hiç bir zaman uluslararası düzeyde bir liderlik görüşmesi yapmıştır. Sadece densiz değil aynı zamanda cahil bir zat ile karşı karşıyayız. Sen bir kaset kumpasıyla CHP'nin başına getirildin. Gidiyor bizi Avrupa'ya şikayet ediyor, ne oluyor Avrupa'ya şikâyet edince burada sana madalya mı takacaklar? Hayır, burada da çukura batacaksın."

"Bizim askerlerimizi Esed'in askerleri koruyor diyecek kadar alçalmış"

"Türkiye vesayet zincirlerinden kurtulmaya çalışır, CHP vesayetin avukatlığını yapar. AK Parti terör örgütüyle savuşur, Kılıçdaroğlu arkadaşlar der, milletvekilleri teröristlerin cenazesine katılır. Türkiye İdlib bölgesindeki insani krizi önlemek ve rejimin saldırılarını önlemek için Bahar Kalkanı'nı başlatır CHP yine buna karşı çıkar. Bizim askerlerimizi Esed'in askerleri koruyor diyecek kadar alçalmış. Gözü var görmez, kulağı var duymaz, kalbi var hakikati anlamaz. Bu zatın kasetle CHP'nin başına getirildiği günden beri, hepsi bir CHP'nin beşinci kol faaliyetidir. Bu faaliyet ülkenin mücadele gücünü kırmaktır. Kötü olmak, hain olmak, kin ve nefret kurmak hiçbir maharet gerektirmez. Zor olan milyonlarca mazlumun hakkını savunmak, ülkeye sahip çıkmaktır. Kılıçdaroğlu her zaman fıtratına uygun olarak kolay olanı seçmiştir. Şair ne diyor, gel yıkalım şu Süleymaniye'yi desen bir kazma kürek iki ırgat yeter, gel yapalım desen bir Sinan gerek bir de Süleyman. Bunların işi yıkmak, bizim işimiz inşadır. Seçim tarihine kadar hangi konuda milletimize ne yapacağını anlatıp, milli güvenlik meselelerinde fitne fesattan kaçınmaz."

"Yaklaşık 154 bin sığınmacı Yunanistan sınırına gitti"

Sınırda bekleyişlerine devam eden göçmenlere ilişkin Erdoğan, "Suriye krizi ile gelişen bir başka önemli konu da Avrupa'ya gitmek üzere batı sınırımızda yoğunlaşan göçmenlerdir. Biz 9 yıl boyunca yedirdik, içirdik giydirdik. Şimdi Avrupa'ya gitmek istiyorlar. Biz de engellemiyoruz. Eğer bu yükü adil yüklenmeye yanaşmazsanız biz kapıyı açarız dedik. Onlar sandılar ki ben şaka yaptım. Açtık kapıları. Bu kararın ardından yaklaşık 154 bin sığınmacı Yunanistan sınırına gitti. Yunanistan ise sığınmacıları şiddet uygulayarak durdurmaya çalıştı." dedi. 

Yorumlar (0)
27
açık