Cumhurbaşkanlığı'ndan İsrail'e tepki: Peşkeş çekemezsiniz!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail'in yeni hükümetinin Batı Şeria'da bulunan yerleşim birimleri ile Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceğine yönelik açıklamasının, İsrail’in işgal politikasının yeni adımı olduğunu kaydetti. Kalın, "Filistin toprakları Filistinlilere aittir. Kimsenin onun bir karışını bile birilerine peşkeş çekmeye hakkı yoktur." ifadelerini kullandı. 

GÜNDEM 20.05.2020, 12:35 20.05.2020, 12:46
Cumhurbaşkanlığı'ndan İsrail'e tepki: Peşkeş çekemezsiniz!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İsrail’in Batı Şeria’yı İşgal Planı"na ilişkin açıklamada bulundu. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "İsrail’de yeni kurulan hükümetin yemin töreninde Batı Şeria’daki yerleşim birimlerini ve Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceğini açıklaması, İsrail’in uluslararası hukuku yok sayan işgal politikasının yeni bir adımıdır." ifadelerini kullanarak dünyanın bu girişimlere "dur" demesi gerektiğine dikkat çekti. 

"Filistin meselesinde sorun işgalin kendisidir"

Filistin halkını yok sayan hiçbir plan ile girişimin meşruiyete sahip olmadığını aktaran Kalın, şunları kaydetti:

"İlhak ve işgal politikalarını doğrudan ya da dolaylı olarak destekleyenler bu suçun ortaklarıdır. Filistin meselesinde sorun işgalin kendisidir. Kudüs'ün dini, tarihi ve hukuki statüsünü değiştirmeye yönelik adımları da şiddetle reddediyoruz. Kudüs, kırmızı çizgimizdir. Kudüs kutsalımızdır. Kudüs, emanetimizdir." 

"Kimsenin onun bir karışını bile birilerine peşkeş çekmeye hakkı yoktur"

Kalın, emanete ihanet eden herkesin tarih önünde hesap vereceğini belirterek, "Filistin toprakları Filistinlilere aittir. Kimsenin onun bir karışını bile birilerine peşkeş çekmeye hakkı yoktur. İslam ülkeleri bu konuda acilen adım atmalı ve İsrail'in işgal ve ilhak politikasına karşı Filistin halkını ve topraklarını korumalıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü liderliğinde Türkiye, haklı ve meşru davasında Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
16
açık