Akar'dan terhis ve celplerle ilgili açıklama

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, terhis ve celplerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bu sürecin sağlıklı, başarılı, etkin şekilde gerçekleşmesine gayret göstereceğiz." dedi.

GÜNDEM 09.05.2020, 12:49 09.05.2020, 13:20
Akar'dan terhis ve celplerle ilgili açıklama

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, terhis ve celplerle ilgili olarak, "Herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeden bu sürecin sağlıklı, başarılı, etkin şekilde gerçekleşmesine gayret göstereceğiz." açıklamasında bulundu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik süren operasyonrlarla ilgili olarak ise, "Dünkü operasyonlarda 17 olmak üzere 1 Ocak'tan bu yana operasyon bölgelerinde toplam 1359 terörist etkisiz hale getirildi" bilgisini verdi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ile Milli Savunma Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Alpaslan Kavaklıoğlu ile Şuay Alpay'ın katıldığı dünkü toplantıda, Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri değerlendirildi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, toplantıdaki değerlendirmesinde, bir yandan Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınıyla mücadele sürerken diğer taraftan da TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) terörle mücadele çerçevesindeki harekâtlarının devam ettiğini kaydetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 5 operasyon bölgesindeki faaliyetlerinin aynı tempoda devam ettiğini ifade eden Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, şöyle konuştu:

"Bu operasyonların devam etmesi bizim için çok önemli. Aynı zamanda bu alanların, buralardaki Mehmetçiğin de hiçbir şekilde bu virüsten etkilenmemesi lazım. Bunun için olağanüstü gayret gösteriliyor. Hem arazideki uygulamaları hem de Bakanlık, Genelkurmay ve Kuvvet karargahlarında buna yönelik planlama çalışmaları çok ciddi şekilde sürdürülüyor. Bunun sonucunda çok şükür şu ana kadar önemli bir noktaya gelindi, faaliyetlerimiz de kazasız belasız devam ediyor."

Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğinin altını çizen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Dün yapılan operasyonlarda çeşitli bölgelerdeki 17 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak'tan bu yana operasyon bölgelerinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1359 oldu. Mehmetçiğimiz hem virüse hem de teröristlere karşı büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla görevlerini yapıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yurt içi ve sınır ötesinde zorlu arazi ve hava koşullarında görevlerini büyük bir başarıyla yerine getiren kahraman Mehmetçiğe hayırlı ve başarılı görevler dileyen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar,  şehitlere rahmet, yaralılara acil şifa dileği ve duasında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda ilk günden itibaren hem bireysel hem de kurumsal önleyici koruyucu önlemleri planlayarak uygulamaya başladığını anımsatan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Özellikle bakanlık bünyesinde Koronavirüs ile Mücadele Merkezi'nin (KOMMER) kurulmasının hemen ardından Sağlık Bakanlığı ve ilgili bakanlık, kurumlarla oluşturulan yoğun koordinasyon sonrasında bu mücadelemizi bu seviyelere getirdik. Mücadeleye yönelik planlamalarımız devam ediyor, her türlü olasılıklara karşı tedbirlerimizi almayı sürdürüyoruz. KOMMER her bir vakanın birebir takibi konusunda büyük başarı sağladı. Sahayı devamlı gözlemliyor ve tüm tedbirleri proaktif olarak alıyor."

"Rehavete kapılma lüksümüz yok"

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelede yerinde kal prensibinin uygulanmasının önemine vurgu yapan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bütün işlerin asgari personelle yapılmasıyla virüsle mücadele konusunda ciddi fayda sağlıyoruz." dedi.

Alınan önlemlerin uygulamasının şimdiye kadar büyük ciddiyet ve disiplinle gerçekleştirildiğini, bundan sonra da gerçekleştirilmeye devam edeceğini söyleyen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, koronavirüs sebebiyle bir sivil memurun yaşamını yitirdiğini anımsattı. Hayatını kaybeden sivil memura rahmet dileyen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, yoğun bakımda tedavisi devam eden bir işçinin de bir an önce sağlığına kavuşması dileğinde bulundu. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, şunları söyledi:

"Geldiğimiz noktada herhangi bir gevşeme veya rehavete kapılma gibi bir lüksümüz yok. En büyük tehlikelerden biri de bu. Bu noktaya gelmemek için hassasiyetimizi sürdürmemiz lazım. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandığı normalleşme plan ve yol haritası içinde biz de üzerimize düşenleri yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Burada en önemli konu Silahlı Kuvvetlerimizin vazifesi, hudutlarımızın güvenliği, egemenliğimiz, bağımsızlığımız, karada, denizde, havada ülkemizin, milletimizin güvenliği. Bunlardan herhangi bir şekilde taviz vermeden görevlerimizi en iyi şekilde yaparken diğer taraftan da normalleşmeye katkı sağlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bütün bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar normalleşme konusunda yoğun bir çalışma içinde. Biz de bu takvim içinde yerimizi aldık, ona göre yapmamız gerekenler neyse bunları yapmaya devam ediyoruz."

"Çok dikkatli olmalıyız"

Covid-19 (koronavirüs) ile bir bütün hâlinde gösterilen mücadele sayesinde Türkiye'nin diğer ülkelere oranla daha seçkin bir konumda olduğunun altını çizen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, şöyle dedi:

"Normalleşme çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı şekilde 31 Mayıs'tan itibaren terhisleri, 5 Haziran'dan itibaren celp işlemlerini, 14 Haziran'da Milli Savunma Üniversitesi sınavının ve 20 Haziran'dan itibaren bedelli askerlik için seçilen gençlerimizin Silahlı Kuvvetlerine kabulünü planladık. Bunları büyük bir dikkat ve hassasiyetle takip ediyoruz. Herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeden bu sürecin sağlıklı, başarılı, etkin bir şekilde gerçekleşmesine gayret göstereceğiz."

Terhis ve celplerin önemine vurgu yapan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, sürecin nasıl yürütüleceğine dair şu bilgileri verdi:

"Özellikle celpler çok önemli. Terhis olacak Mehmetçiğin zaten sağlık kontrolü yapılıyor, koruyucu tedbirleri alındı, alınmaya devam ediliyor. Terhislerinden önce de 14 gün süreyle gözetim altında bulundurulacaklar. Ancak celp olarak ülkemizin dört bir yanından gelecek gençlerimizin Silahlı Kuvvetlere kabulünde çok dikkatli olmamız lazım. Burada Genelkurmay, Kuvvet Komutanlıklarımızın yanı sıra Askeralma Genel Müdürlüğünün (ASAL), birliklerimizin çalışmaları çok önemli. Herhangi bir şekilde gençlerimizin, şu anda görevi başında olan Silahlı Kuvvetleri mensuplarımızın sağlıklarını tehlikeye atmamak için elimizden gelen hassasiyeti gösterecek, celpleri bu şekilde kabul edeceğiz."

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle, aklın ve bilimin ışığında, Anayasa çerçevesinde, yasalar ve Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; milletinin emrinde ve görevinin başındadır."

Yorumlar (0)
15
az bulutlu