ABD Büyükelçisi: Cömert medikal ekipman için Türkiye'ye teşekkürler!

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında ABD'ye gönderdiği tıbbi malzemelere ilişkin mesaj yayınlayarak, "ABD hükümeti adına, NATO müttefikimiz Türkiye’ye bugün gerçekleşen cömert medikal ekipman ve diğer elzem malzemelere ilişkin bağış için teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

GÜNDEM 28.04.2020, 11:37
ABD Büyükelçisi: Cömert medikal ekipman için Türkiye'ye teşekkürler!

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelesinde ilerleme kaydeden Türkiye, diğer ülkelere de yardım elini uzatmayı sürdürüyor. Türkiye, son olarak ABD'nin yardım talebini kabul etti. 

Erdoğan'ın talimatı üzerine yüz koruyucu,  maske, göz koruyucu, siperlik, tulum, N95 maske ve dezenfektandan meydana gelen tıbbi yardım malzemeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait A400M tipi uçak ile ABD’ye gönderildi. 

Bunun üzerine ABD'nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, Türkiye için teşekkür mesajı yayınladı. 

Büyükelçi, mesajında, "ABD hükümeti adına, NATO müttefikimiz Türkiye’ye bugün gerçekleşen cömert medikal ekipman ve diğer elzem malzemelere ilişkin bağış için teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verdi. 

İşte Satterfield'ın o mesajı...

"Cömert medikal ekipman için teşekkür ediyorum"

"Covid-19 ile dünya çapında yürütülen mücadele gibi kriz dönemlerinde, aynı düşünceleri paylaşan müttefik ve ortaklar arasında yakın işbirliği, hızlı ve etkili bir cevap geliştirmede kilit önemdedir. Hiçbirimiz bunu tek başımıza yapamayız. ABD hükümeti adına, NATO müttefikimiz Türkiye’ye bugün gerçekleşen cömert medikal ekipman ve diğer elzem malzemelere ilişkin bağış için teşekkür ediyorum."

"Malzemeler, Covid-19'u yavaşlatmada yardımcı olacak"

"Bu bağışın, Türk A-400M askeri uçağıyla Washington, D.C. yakınlarındaki Andrews Hava Üssü’ne bugün ulaştırılması planlanmaktadır. İçindeki N95 maskeler, tulumlar ve yüz koruyucu malzeme, Covid-19’un, ağır darbe vurduğu yerlerde yayılmasını yavaşlatmamızda bize yardımcı olacaktır. Bu bağış, Federal Acil Yardım Yönetimi Ajansı (FEMA) tarafından alınıp değerlendirilecektir ve ABD’de bu malzemelere en çok ihtiyaç duyanların faydalanması sağlanacaktır."

"ABD ve Türkiye arasındaki ilişkinin güçlü olduğunu gösteriyor"

"Yapılan bu teslimat gösteriyor ki, ABD ve Türkiye arasındaki ilişki güçlüdür ve en önemli ittifaklarımızdan biridir. Türkiye ile bu konuda ve pek çok diğer ortak önceliğimizde işbirliğini sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Amerikan halkına yönelik desteği ve dostluğu için Türk hükümetine ve milletine teşekkür ediyoruz."

Yorumlar (0)
27
açık