AB, PKK yerine Türkiye'yi kınadı!

Avrupa Birliği kararlarından: "AB, Türkiye'nin tüm bölgede istikrar ve güvenliğe zarar veren askeri harekatını kınıyor"

GÜNDEM 14.10.2019, 16:04 14.10.2019, 17:03
AB, PKK yerine Türkiye'yi kınadı!

AB (Avrupa Birliği), "Türkiye, AB'nin çok önemli bir ortağı ve aynı zamanda Suriye krizinde ve bölgede kilit aktör. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki güvenlik kaygıları askeri yollarla değil, uluslararası insancıl hukuka uygun siyasi ve diplomatik yollarla giderilmeli." açıklaması yaptı.

Harekât ile ilgili sonuç bildirgesi yayımlandı

Lüksemburg'da Avrupa Birilği (AB) Dış İlişkiler Konseyinde bir aya gelen üye ülke bakanları, "Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek" amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtı'yla ilgili sonuç bildirgesi yayımladı.

Bölgeyi cehenneme çeviren PKK yerine Türkiye'yi kınadılar

Sonuç Bildirgesinde, "AB, Türkiye'nin tüm bölgede istikrar ve güvenliğe zarar veren askerî harekâtını kınıyor." ifadesine yer verildi ve harekâtın daha fazla sivile zarar vereceği iddia edildi.

Harekatın, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yürütülen siyasi süreci zora soktuğu ifade edilen bildirgede, DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyonun kazanımlarını da tehlikeye attığı ileri sürüldü.

"DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon toplanmalı"

Sonuç Bildirgesinde, terör örgütü DEAŞ'ın hem Avrupa hem de Türkiye'nin güvenliğini tehdit etmeye devam ettiğine vurgu yapılarak, "DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon bakanlar düzeyinde toplanarak mevcut durumda DEAŞ ile mücadelenin nasıl sürdürüleceğini ele almalı." çağrısında bulunuldu.

"Türkiye kilit aktör"

Bildirgede, "Türkiye AB'nin çok önemli bir ortağı ve aynı zamanda Suriye krizinde ve bölgede kilit aktör. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki güvenlik kaygıları askeri yollarla değil, uluslararası insancıl hukuka uygun siyasi ve diplomatik yollarla giderilmeli." denildi.. 

Silah ihracatının askıya alınması

Bazı AB üyesi ülkelerin Türkiye'ye silah ihracatını askıya aldığı hatırlatılan bildirgede, AB Konseyinin ilgili çalışma grubunun bu hafta içinde üye ülkelerin tutumunu gözden geçirmek için toplanacağı duyuruldu. 

Sonuç Bildirgesinde, "AB yerel halkların haklarının ihlal ya da göz ardı edildiği bölgelerde istikrar ve kalkınma yardımı sağlamayacaktır. AB, mevcut gelişmeler ışığında olası bir insani ve mülteci krizine cevap vermek için çabalarını sürdürecektir." ifadesine yer verildi. 

Türkiye'nin Doğu Akdeniz faaliyetleri

Üye ülke dışişleri bakanlarının Türkiye'nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili yayımladığı diğer bir sonuç bildirgesinde ise, "AB Konseyi, Doğu Akdeniz'de yaşa dışı sondaj faaliyetlerinden sorumlu gerçek ve tüzel kişileri hedef alan kısıtlayıcı tedbirlerin devreye sokulması konusunda anlaştı. AB Konseyi, bu konu hakkında AB Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonunu hızlı biçimde bir teklif sunması için çağrıda bulunuyor." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu