Kadın cinayetlerinde iyi hal indirimine karşı kanun teklifi!

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, kadın cinayetlerinde iyi hal indiriminin uygulanmaması amacıyla Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu.

GÜNDEM 14.10.2019, 16:08
Kadın cinayetlerinde iyi hal indirimine karşı kanun teklifi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, kadın cinayeti davalarında tepki çeken iyi hal indirimlerinin önlenmesi amacıyla kanun teklifi hazırladı. Teklifin yasalaşması durumunda kadın cinayetlerinde sanıklar, takdiri indirimden faydalanamayacak.

Kadın cinayeti davalarında mahkemelerin sanıklar lehine takdiri indirim uygulaması kamuoyunun tepkisini çekiyor. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, kadınlara karşı cinsiyete dayalı ayrımcılık sebebiyle işlenen cinayetlerin 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 62. maddesinde düzenlenen takdiri indirim çerçevesinde değerlendirilmemesi için kanun teklifi sundu. 

2019 yılında 328 kadın cinayete kurban gitti

Teklifin gerekçesi olarak "yapılan yasal düzenlemelere rağmen kadın cinayetlerinin hızla artış göstermesine" işaret eden Yüceer, 2018 yılında 440, 2017 yılında 409, 2019 yılında 328 kadının cinsiyete dayalı ayrımcılık sebebiyle işlenen cinayetlere kurban gittiğini anımsattı.

Bu tabloya rağmen kadın cinayetlerinin faillerine iyi hal indirimi uygulandığını kaydeden Yüceer, şunları söyledi:

"Her ne kadar hâkimlerin takdir yetkisini hukuka ve hakkaniyete uygun kullanması zorunlu olsa da, yasada belirtilen kriterlerin oldukça geniş ve öznel değerlendirmeye açık olduğu da ortadadır. Kamuoyuna yansıyan haberlerde de görülmektedir ki, kadına yönelik şiddet vakalarında söz konusu düzenleme zaman zaman esnetilerek yorumlanmakta, faillerin iyi hal indiriminden yararlandığı görülmektedir. Bu durum kamuoyu vicdanını yaraladığı gibi, cezaların caydırıcılığını da azaltmaktadır."

Yüceer, sözlerine şöyle devam etti:

“Kadın cinayetlerinin failleri de yargıdaki bu eğilimi iyi bilmekte, duruşmalara ‘takım elbise giyip kravat takarak’ gelmekte, bunu iyi hal indirimden yararlanmak için gerekçe olarak sunmaktadırlar. Mevcut durum, kadına yönelik suç işlemeye meyilli kişileri cesaretlendirirken, şiddetin mağduru olabileceğini düşünen kadınların endişesini arttırmaktadır. Basına yansıyan olaylar, cinayete kurban giden çoğu kadının, korunmayacağını düşünerek ‘öldürülmemek’ adına suçluların işkence ve kötü muamelesine uzun süre sessiz kaldığını göstermektedir.”

CHP Tekirdağ Milletvekili Yüceer, söz konusu kanun teklifinde, takdiri indirim nedenlerini düzenleyen Türk Ceza Kanunun 62’inci maddesi 1’inci fıkrasına “Ancak kadınlara karşı cinsiyete dayalı ayrımcılık saiki ile işlenen cinayetler bu madde kapsamında değerlendirilmez” ibaresinin eklenmesini talep etti.
 

Yorumlar (0)
19
açık