330 bin Suriyeli ülkelerine döndü

Gönüllü Geri Dönüş Programı kapsamında 2015'ten beri ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen yaklaşık 330 bin Suriyeli ülkesine döndü.

GÜNDEM 02.08.2019, 21:20
330 bin Suriyeli ülkelerine döndü

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyelilerden bir grup daha Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan çıkarak, ülkesine döndü.

Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan, aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 300 Suriyeli, "Gönüllü Geri Dönüş Programı" kapsamında, Öncüpınar Konaklama Tesisleri Göç İdaresi Müdürlüğü bürosuna geldi.

Burada işlemleri bitirilen Suriyeliler, minibüslere bindirilerek Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terör örgütleri YPG/PKK ve DEAŞ'tan temizlenen bölgelere yollandı.

Suriyeli Muhammed Recep, ülkesindeki iç savaş sebebiyle Halep'e bağlı Bab ilçesinden kaçarak Türkiye'ye geldiğini belirtti.

"TÜRK ASKERİ GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLADI"

Türkiye'de kaldığı süre içerisinde güzel günler geçirdiğini söyleyen Recep, "5 yıldır burada yaşıyorum. Kimseyle sorun yaşamadım, hiç kimseden bir kötülük görmedim. Allah'a şükür burada kardeş gibi yaşadık. Türkler bizimle ekmeklerini paylaştı. Çok şükür Türk askeri orada bizim yaşadığımız yerin güvenliğini sağladığı için dönmeye karar verdim." dedi.

Gönüllü Geri Dönüş Programı kapsamında 2015'ten beri yaklaşık 330 bin Suriyeli ülkesine döndü.
 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu