Türk Reasürans A.Ş. kuruldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından reasürans kapasite ihtiyacının karşılanması için Türk Reasürans A.Ş. kuruldu.

EKONOMİ 27.09.2019, 14:05 27.09.2019, 14:48
Türk Reasürans A.Ş. kuruldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığının tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı Türk Reasürans A.Ş., Yeni Ekonomik Program kapsamında, “Ekonomik Dengelenme” ve “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Büyüme” hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve kaynak verimliliği sağlamak amacı ile faaliyete geçti.

5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'nda yapılan düzenleme ile hizmet verecek olan Türk Reasürans A.Ş. sigorta sektöründeki stratejik hedeflerini, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak, yurt dışına aktarılan reasürans primlerinin yurt içinde kalmasını sağlamak, kamu menfaatlerinin risk yönetimini yapılandırarak gerekli reasürans düzenlenmelerini gerçekleştirmek olarak belirledi.

Doğal afet riskleri havuzunun yönetimi görevini üstlenecek olan Türk Reasürans A.Ş.’nin maliyet avantajı yaratması ve havuza yerli reasürans kapasitesi sağlaması planlanıyor. Bununla birlikte “Ulusal Doğal Afet Modelleme” çalışmaları ile havuzun ek teminatlarla yapılandırılması ve en verimli şekilde kullanımı amaçlanıyor. Ayrıca Türk Reasürans A.Ş.’nin tarım sigortaları havuzu için yerli reasürans kapasitesinin arttırılmasına katkı sağlaması planlanıyor.

Kurulan şirketin başına daha önce Rönesans Reasürans ve Sigorta Brokerlik A.Ş.'de çalışan Selva Eren atandı. Eren, İstanbul Üniversitesi İktisat bölümünden 2000'de mezun oldu ve sonrasında San Diego State University'de İşletme yüksek lisansını tamamladı.

Global bir marka olma hedefi ile yola çıkan ve İstanbul Finans Merkezi’nin gelişimine de katkı sağlayacak Türk Reasürans A.Ş.’nin kuruluşu ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Reasürans A.Ş. Genel Müdürü Selva Eren, "Hazine ve Maliye Bakanlığının stratejik hedeflerine ulaşması konusunda Türk Re olarak alacağımız sorumluluk ile sürdürülebilir ekonomik büyümeye ve sigorta sektörünün gelişimine katkı sağlayacağız. Türk Reasürans piyasası ihtiyaçları doğrultusunda kapasite artışı sağlayacak ve esnek reasürans çözümlerimiz ile sigorta sektörü paydaşlarının aradığı taze kan olacağız." ifadelerini kullandı.

Reasürans nedir?

"Sigortanın sigortalanması" olarak da bilinen reasürans (mükerrer sigorta, reinsurance), sigorta edilmiş riskin belli bir kısmının veya tamamının yeniden sigorta edilmesi anlamını taşır. Sigorta şirketleri, teminat verdikleri rizikolarda büyük hasarların aynı zamana gelme ihtimaline karşı, hasar ödemelerinde zorlanmamak için reasürans yaptırır.

Reasürans yaptırılma nedenleri ise şöyle sıralanabilir: Rizikonun yayılması, sigortacının iş kabul kapasitesinin artması, sigortacının iş kabul esnekliğinin artması, sigorta şirketinin mali yapısının desteklenmesi, birikim (kümül) fazlasının yol açabileceği doğal afet hasarlarının kontrolü ve reasürörden sigortacıya teknik bilgi aktarımı.

Yorumlar (0)
15
açık