Erdoğan duyurdu: Faturalarda yeni dönem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji Fonu ve TRT payına ilişkin düzenleme yapılacağını duyurarak, "Önümüzdeki süreçte elektrik faturalarındaki Enerji Fonu ve TRT kesintilerini kaldırma yönünde karar aldık." dedi.

EKONOMİ 08.11.2021, 19:47 08.11.2021, 20:48 Koray
Erdoğan duyurdu: Faturalarda yeni dönem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçti. Erdoğan, elektrik faturalarına ilişkin oldukça tartışılan Enerji Fonu ile TRT payına da değindi.

"1100 dolara aldığımız doğal gazı 150 dolara veriyoruz"

Erdoğan, "Üretim, yatırım, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarımızla Türkiye'yi büyütecek her türlü adımı desteklemeyi sürdürüyoruz. Yüzde 8 oranında artış gösteren elektrik talebini, aldığımız tedbirlerle herhangi bir sıkıntı yaşatmadan karşıladık. Doğal gaz geçtiğimiz yıl 115 dolardan satılırken, ekim ayı itibarıyla 1100 dolar düzeyine yükseldi. Bu duruma karşı biz vatandaşlarımızın meskenlerde harcadıkları doğal gazı 150 dolar üzerinden veriyoruz. Alış ücretine bakıldığında, ev halkına sattığımız doğal gazdan yüzde 70 oranında hibe yaptığımızı ifade edebiliriz." dedi.

TRT payı kaldırılıyor

Elektrik faturalarına ilişkin müjde veren Cumhurbaşkanı, "Global düzeydeki bütün bu artışa karşın elektriği maliyetinin yarısı seviyesinde vatandaşlarımıza satarak 17 milyar liralık bir sübvansiyon gerçekleştirdik. Bir diğer ifadeyle, her vatandaşımıza senelik 1500 liranın üstünde enerji desteği sağlamış olduk. Elektrikte önümüzdeki süreçte Enerji Fonu ile TRT payı kesintilerini de kaldırma yönünde karar aldık." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu