Çiftçiler mutlu: İran karpuzunun vergisi 4 katına çıktı!

Türkiye'ye ithal gelen karpuzun vergisi ton başına 75 dolardan 300 dolara yükseltildi. Bu durum Adanalı çiftçileri mutlu etti.

EKONOMİ 27.05.2020, 10:09
Çiftçiler mutlu: İran karpuzunun vergisi 4 katına çıktı!

Son dönemde ucuz İran karpuzunun piyasaya erken sürülmesi nedeniyle Adana karpuzunun fiyatı azalıyor, karpuzlar bazen üreticinin elinde kalıyordu.

Karpuz çiftçisi, İran karpuzuyla rekabet edememesi nedeniyle üretimi bırakmaya başlamıştı. Hükümet, bunun ardından harekete geçerek yeni bir düzenleme gerçekleştirdi. 

İthal karpuzun vergisi ton başına 75 dolardan, 300 dolara yükseltildi.

Söz konusu karar, Türkiye’nin karpuz ihtiyacının yüzde 20-25'ini karşılayan Adanalı karpuz üreticilerini mutlu etti. 

"Muz için alınan kararı emsal gösterdik"

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Türkiye'de ekim alanlarının artış gösterdiğini belirterek, "İran’dan da Türkiye’ye turfanda karpuzlar girmekteydi. Biz de muz için alınan kararı emsal gösterdik. İthal muza yüzde 145,8 gümrük vergisi konulunca ülkemize muz girişi azaldı ve Akdeniz Bölgesi’nde ekim alanları arttı. Biz de mayısın ilk haftası Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile yaptığımız görüşmelerde, bunları raporla gönderdik. Bu raporun sonucunda ise 15 Mayıs Cuma günü Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile ithal gelecek karpuza ton başına 300 dolar gümrük vergisi kondu." diye konuştu. 

"Çiftçimizin yetiştirdiği bir ürün varsa tabii ki yurt dışından gelmesin"

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Doğan, söz konusu karar sayesinde gelecek yıl Türkiye'deki erkenci karpuz ekim alanlarının artış göstereceğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Verginin kilograma yansıma fiyatı 2 lira. Bu yıl bir kısım karpuz geldi ama seneye hiç karpuz girmeyecektir. Karpuz üreticisi memnun. Bakanlığımız böyle adımları sürekli atmalı. Muzda olduğu gibi emsal karar karpuzda da uygulandı. Cumhurbaşkanımız her defasında yerli ve milli vurgusu yapar. Çiftçimizin yetiştirdiği bir ürün varsa tabii ki yurt dışından gelmesin. Seneye sadece ocak ve şubat ayında belki karpuz gelebilir ama diğer dönemde Türkiye’de karpuz çıktığından dolayı ülkemize girişi olmayacaktır. Çiftçilerimiz de buna alternatif erkenci karpuz için büyük seraları yaygınlaştıracaklar. Burada hem çiftçi hem tüccar hem de vatandaşlarımız kazanacak."

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu