BDDK'dan bankalara çağrı: Kredi kanallarınızı açık tutun!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Bankacılık sektörümüz salgın sürecine gerek sermaye yapısı gerekse kaynak ve varlık kalitesi açısından güçlü bir şekilde girdi. Tüm bankalarımızı müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, kurumumuz ve sektör birlikleri tarafından alınan kararlara uymaya davet ediyorum." açıklamasında bulundu.

EKONOMİ 13.04.2020, 09:09 13.04.2020, 09:16
BDDK'dan bankalara çağrı: Kredi kanallarınızı açık tutun!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bankacılık sektörünün yeni tip koronavirüse (Covid-19) gerek sermaye yapısı gerekse kaynak ve varlık kalitesi bakımından güçlü bir şekilde girdiğine dikkat çekti. 

BDDK Başkanı Akben, bütün bankaları müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, BDDK ve sektör birliklerince alınan kararlara riayet etmeye çağırdı.

Akben'in açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Bankalara iletmiş olduğumuz talimatların uygulamasını yakından izliyoruz."

"Bankacılık sektörümüz salgın sürecine gerek sermaye yapısı gerekse kaynak ve varlık kalitesi açısından güçlü bir şekilde girdi."

"Aynı dönemde özel bankalarımızın toplam kredi hacminin yaklaşık 5 milyar TL daraldığına şahit olduk."

"Bankalarımızın yurt dışı yerleşiklerle yapacakları hiçbir işlem türüne ilişkin yasaklayıcı bir tavır almadık."

"Yurt içinde yapılacak swaplara yönelik herhangi bir kısıtlamamız söz konusu değildir."

"Tüm bankalarımızı müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, kurumumuz ve sektör birlikleri tarafından alınan kararlara uymaya davet ediyorum."

"Kamu bankalarımızın kredi destek programlarını başarıyla yürüttüklerini, son 10 günde 27,5 milyar TL ilave kredi hacmi oluşturduklarını görüyoruz."

"Sermaye yeterlilik oranımız yüzde 17,7 ile uluslararası standart olan yüzde 8'in, ihtiyatlı olarak yüksek belirlediğimiz hedef oranımız olan yüzde 12'nin ve de diğer birçok benzer ülke oranlarının üzerinde bir seviyeye sahiptir."

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur