Trump, New York Times'a fena patladı

ABD'nin Rusya'nın elektrik şebekesine dijital saldırıları arttırdığı iddiası ABD Başkanı Trump'ı kızdırdı.

DÜNYA 16.06.2019, 08:19 Oğuzhan Sabuncu
Trump, New York Times'a fena patladı

New York Times, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Rusya’daki elektrik şebekeleri ve diğer hedeflere yönelik siber operasyonları arttırdığı ileri sürdü.

New York Times gazetesinin, eski ve halen görevde olan hükümet yetkilileri ile yaptığı röportajlara dayandırarak yaptığı haberinde, Moskova’nın Amerika seçimlerine yönelik müdahalelerine karşılık Rusya’nın elektrik santrallerine ve ülkedeki diğer hedeflere gizli Amerikan bilgisayar kodlarının gönderildiği ifade edildi. 

Amerika Birleşik Devletleri İçgüvenlik Bakanlığı ve Federal Araştırma Bürosu (FBI) kaynaklarının, Rusya’nın Amerika ile gelecekte yaşanabilecek herhangi bir ihtilaf halinde Amerikan enerji santrallerini, petrol ve doğal gaz boru hatlarını ve su kaynaklarını sabote edebilecek kötü amaçlı yazılımlar eklediği uyarıları üzerine Rusya'ya karşı aynı alanda daha agresif stratejiler izlendiği belirtildi.

"Dijital müdahaleler çok daha agresif hale geldi"

New York Times'ın haberinde, gizli siber operasyonlara ilişkin detay vermekten kaçınan üst düzey bir istihbarat yetkilisinin "Geçen yıl boyunca dijital müdahaleler çok daha agresif bir hâle geldi. Amerika olarak birkaç yıl önce asla düşünmediğimiz ölçekte işler yapıyoruz.” açıklamaları paylaşıldı. 

Yetkililerin söz konusu özel eylemleri detaylandırmaktan kaçındığına vurgu yapılan haberde, siber operasyonların geçen yıl Beyaz Saray ve Kongre tarafından dijital askeri savunma ve saldırılar üzerine geniş yetkiler verilen Amerika Birleşik Devletleri Siber Komutanlığı tarafından yürütüldüğü aktarıldı. 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçen yaz Ulusal Güvenlik Başkanlık Memoranda 13 olarak bilinen gizli bir belgede Siber Komutanlığına Başkanlık onayı almadan çevrimiçi taarruz işlemleri yürütmek için daha fazla yetkiler tanımıştı. 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da geçen salı kendilerine karşı siber operasyonlar yürüten Rusya veya diğer ülkelere yönelik "Bedel ödeyeceksiniz." mesajı için dijital hedeflere karşı daha geniş bir yaklaşım sergilediklerini açıklamıştı. 

"Saldırıların dijital Soğuk Savaş'ı tırmandırma riski bulunuyor"

New York Times'ın haberinde, Rusya'ya yönelik artan siber taarruzlarla Washington ile Moskova arasında günlük dijital Soğuk Savaş'ı tırmandırma riskinin bulunduğuna da işaret edildi.

ABD ve Rusya arasında enerji santrallerinin zaten uzun yıllardır düşük yoğunluklu bir savaşın alanı olduğuna dikkat çekilen haberde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) stratejisinin artık savunmadan daha çok saldırıya yönelik değiştiği ve Washington ile Moskova arasında çıkabilecek bir çatışmada Amerika Birleşik Devletleri'nin siber saldırılar yapabilecek bir kozu elinde bulundurduğu uyarısının verilmesinin amaçlandığı aktarıldı.

Haberde, Amerika Birleşik Devletleri Siber Komutanlığı tarafından 2020 seçimleri için Rusya’nın Amerika'daki bazı kilit eyaletlerde seçici olarak elektrik kesintileri deneyebileceği ihtimaline de bakıldığı ve bunun için caydırıcı stratejilere ihtiyaçları olduğu belirtildi.

Trump: Sanal bir ihanet...

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İnanabiliyor musunuz, başarısız New York Times, bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya’ya yönelik siber saldırılarını önemli ölçüde arttırdığına dair haber yaptı. Bu, bir zamanlar çok büyük olan bir gazetenin sadece bir haber için, velev ki ülkemiz için kötü de olsa herhangi bir haber için içine düştüğü sanal bir ihanettir. Ayrıca doğru da değil. Bugün yolsuz medyamızda maalesef her şeyin gideri var. Zerrece sonuçlarını düşünmeden her şeyi yapar, yazar ve söylerler. Bunlar gerçek korkaklardır ve şüphesiz halkın düşmanlarıdırlar.”

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu