Serrac mı, Hafter mi? NATO nokta koydu!

"Libya'ya silah ambargosu" ile ilgili açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "BM tarafından tanınan Serrac hükümeti ile Hafter aynı kefeye konulmaz. NATO, Trablus hükümetine destek vermeye hazır." dedi.

DÜNYA 14.05.2020, 15:06 14.05.2020, 16:14
Serrac mı, Hafter mi? NATO nokta koydu!

Libya’da tüm tarafların saygı duyması gereken bir silah ambargosu olduğunu söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Serrac hükümeti ile Hafter tarafından idare edilen güçleri aynı kefeye koymaz. Bu nedenle NATO, Trablus hükümetine destek vermeye hazır.” ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgınından Akdeniz özelinde bölgesel gelişmelere temas etti.

"Ankara önemli bir müttefiktir"

Türkiye’nin NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) üyesi olmasına rağmen Akdeniz’de, Suriye ve Libya’da kendi gündemini uyguladığına yönelik soruya NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg şu cevabı verdi:

"NATO'da 30 ortağız ve pek çok konuda farklı pozisyonlarımız olabilir ama Ankara önemli bir müttefiktir. Libya ve Suriye'de BM’nin barış anlaşmasına varma çabalarını destekliyoruz. Libya’da tüm tarafların uyması gereken bir silah ambargosu var. Bu, BM tarafından tanınan Fayiz es-Serrac hükümeti ile Hafter tarafından idare edilen güçleri aynı kefeye koymak anlamına gelmez. Bu nedenle NATO, Trablus hükümetine destek vermeye hazır."

Rusya ve Çin'in İtalya hamleleri

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya ve Çin’in, İtalya'ya yapılan yardımlar konusunda gerek hükümetleri gerekse hükümet dışı aktörleriyle koronavirüs üzerinden gerçeği çarpıtmak için kitlesel dezenformasyon ve propaganda yaptıklarını" belirtti.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin Rusya’nın yardımını kabul etmesinin hata olup olmadığı sorusu üzerine NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’yu harekete geçirdiklerini ve müttefiklerin birbirlerine yardım için çok şey yaptığını ifade ederek, yardımlar konusunda kararın hükümetlerde olduğunu belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bu tür yardımların dezenformasyon için kullanılmamasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
24
açık