Rusya’dan koronavirüs hamlesi: Seferler durduruldu

Rusya koronovirüsün yayılmasını engellemek için Çin ile bütün demiryolu seferlerini durduracağını duyurdu.

DÜNYA 03.02.2020, 00:40 Burak!
Rusya’dan koronavirüs hamlesi: Seferler durduruldu

Rusya Demiryolları (RZD), koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla 3 Şubat 2020 tarihinden tarihinden itibaren Çin ile tüm demiryolu seferlerini askıya alma kararının alındığını belirtti.

Daha önce Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, daha önce Tümen ve Sibirya'nın güneyindeki Transbaykal bölgesinde Çin vatandaşı 2 kişide yeni tip koronavirüs tespit edildiğini bildirmişti. Rusya, salgın nedeniyle Çin ile sınırını kapatma, Çin vatandaşlarına yönelik elektronik vize uygulamasının geçici süreliğine durdurma kararı almıştı. Bazı Rus şirketleri ise Çin'e yönelik uçak ve tren seferlerine kısıtlama getirmişti.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin'in imzaladığı karar gereği, Çin ile vizesiz seyahat uygulaması geçici süreliğine durdurulurken, Çin vatandaşlarına yönelik çalışma vize uygulaması da askıya alınmıştı. 

1 Şubat günü Moskova’dan yola çıkan Moskova-Pekin treninin Çin’e girmeyeceği, son durağın Zabaykalsk kenti olduğu kaydedildi. Böylelikle Rusya ve Çin arasında demiryolu ulaşımı tamamen durdu.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu