Papa Francis, Irak ziyaretinde Kur'an-ı Kerim dinledi

Papa Francis, tarihi Irak ziyareti çerçevesinde Nasıriye'de bulunan Ur Antik Kenti'ni ziyarette bulundu. Kur'an-ı Kerim dinleyen Papa, şiddet ve terörün dinden kaynaklanmadığını belirtti.

DÜNYA 06.03.2021, 19:07 07.03.2021, 12:27 Koray
Papa Francis, Irak ziyaretinde Kur'an-ı Kerim dinledi

Katolik Hristiyanların Ruhani lideri Papa Francis, tarihi Irak ziyaretinin 2. gününde Hazreti İbrahim'in doğduğu yer olduğuna inanılan Nasıriye'de yer alan Ur Antik Kenti'nde din adamları ile bir araya geldi.

Kur'an-ı Kerim okundu

Düzenlenen programda Kur'an-ı Kerim okunduktan sonra bir konuşma gerçekleştiren Papa, Irak’ın terör sebebi ile çok acılar çektiğini dile getirdi.

Terör örgütleri tarafından Irak’a saldırıldığında, ülke tarihinin bir kısmını oluşturan manastırların ve kiliselerin hasar gördüğünü söyleyen Papa, "Fakat söz konusu karanlık dönemde güneş doğdu ve Müslümanlarla Hristiyanlar beraberce barışı inşa ederek bu aşamayı geçmeyi başardılar." dedi.

"Terörün din ile bir ilgisi yok"

Ülkenin maruz kaldığı savaşlar sebebi ile yıkıma uğradığını anımsatan Papa Francis, "Irak'ta savaş büyük bir yıkıma sebep oldu. Halk bunun acısını çekti, özellikle de Yezidi halk. Binlerce Yezidi öldürüldü, çocuklar ve kadınlar şiddete maruz kaldı.” ifadelerini kullandı.

Tüm dinleri teröre karşı olmaya davet eden ve terör hususunda önemli mesajlar veren Papa, "Peygamber İbrahim'in doğduğu bu bölgede iman başladı. Şiddet ve terör, dinden kaynaklanmıyor. Din, terör tarafından istismar ediliyor." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu