Mali ordusu Kidal'a girdi

Mali ordusu yıllardır isyancı grupların kontrolünde bulunan Kidal'a seneler sonra ilk kez girdi.

DÜNYA 14.02.2020, 08:11 14.02.2020, 09:23
Mali ordusu Kidal'a girdi

Mali'de ordunun, 6 yıldır isyancı Azavad gruplarının kontrolünde bulunan Kidal bölgesinde yeniden konuşlandığı belirtildi.

Mali ulusal basınında son dakika olarak duyurulan haberlere göre, yaklaşık 300 kişiden oluşan askeri müfreze, Mali'deki MINUSMA (Birleşmiş Milletler Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu) askerleri eşliğinde Mali'nin kuzeyindeki Kidal bölgesindeki kampa konuşlandı.

Müfrezedeki askerlerin içinde, 2015 Cezayir Anlaşması uyarınca silah bırakan isyancılar da bulunuyor.

Mali ulusal ordusunun Kidal bölgesine 6 yıl aradan sonra girmesi, 2012 yılından bu yana birçok bölgesinde devlet otoritesinin tanınmadığı Mali'de, devletin yeniden hakimiyeti sağlaması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Menaka, Timbuktu ve Gao'ya da yakın zamanda eski isyancıların dahil edildiği ordu birliklerinin girmesi öngörülüyor.

Mali'deki şiddet olaylarının geçmişi

Mali'nin kuzey ve orta kesimlerinde 2012 yılından bu yana ayrılıkçı isyanlar, çatışmalar ve saldırılar yaşanıyor.

Mali'nin başkenti Bamako'nun 1500 kilometre kuzeydoğusundaki Kidal bölgesi, ayrılıkçı Tuareg kabileleri için önemli bir merkezi olarak biliniyor.

2014 yılının Mayıs ayından beri Tuareglerin hakim olduğu CMA (Azavad Hareketleri Koordinasyonu) kontrolünde olan Kidal bölgesine ordu güçlerinin dönmesi aylardır hükümet ve yabancı ortakları ile CMA (Azavad Hareketleri Koordinasyonu) arasındaki müzakelerde görüşülüyordu.

Birkaç hafta önce varılan anlaşmada Kidal bölgesine üçte biri Mali askerleri, üçte biri silah bırakmış Azavad Hareketleri Koordinasyonu (CMA) üyeleri ile hükümet yanlısı gruplardan oluşan Platform oluşumunun eski üyelerinin de yer aldığı 428 askerin sevk edilmesi kararı alınmıştı.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu