Kuzey ve Güney Kore arasındaki iletişim kanalı yeniden açıldı 

Kuzey ve Güney Kore arasında bir sene önce kapanan iletişim kanalları yeniden açıldı. Nisan 2021’den bu yana süren iletişim kurma çalışmaları sonuç vermiş oldu. 

DÜNYA 27.07.2021, 10:49 27.07.2021, 13:43
Kuzey ve Güney Kore arasındaki iletişim kanalı yeniden açıldı 

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un ile Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In arasında Nisan 2021’de başlayan ve bu zamana kadar süren iletişim kanalının açılması ve doğrudan iletişim kurma görüşmeleri olumlu sonuçlandı. İletişim kanalı bir sene önce kapatılmıştı 

Olumlu sonuçlanan görüşmeler sonrasında bir sene önce kapanan doğrudan iletişim kanalı açıldı. Açıklamaya göre iki ülke arasındaki resmi iletişim hatlarının aktif hale gelmesi, ortak güven içerisinde olan iki ülkenin ilişkilerinin en kısa süreden tekrar iyileştirilmesi anlamına geliyor. Kuzey Kore yönetim ofisi ise Güney Kore tarafından yapılan resmi açıklamayı doğruladı. Kuzey Kore hükümeti, Güney Koreli aktivistlerin deniz yolu ile Kuzey Kore sınırına protesto broşürleri yollaması sebebiyle iletişim kanallarını kesmişti. 

Yorumlar (0)
20
açık