İtalya: Koronavirüsü izole ettik!

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Sperenza, ülkelerini ziyarete gelen Çinli bir çift üzerinde tespit edilen "yeni tip koronavirüsü izole ettiklerini" söyledi.

DÜNYA 02.02.2020, 17:21
İtalya: Koronavirüsü izole ettik!

İtalya’ya sıçradığı perşembe akşamı kesinleşen koronavirüsle ilgili Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsünde basın toplantısı yapan Sperenza, "Virüsü izole ettik. İtalya, Avrupa’da virüsü izole etmeyi başaran ilk ülke oldu. Bunun anlamı şu; virüs üzerinde daha iyi çalışmaya ve de yayılmasının önüne geçmek için ne yapılması gerektiğini doğrulamaya yönelik birçok fırsat sunacak. Şimdi bu virüse yönelik tedavi daha kolay olacak." ifadelerini kullandı.

"Biz dünyada bir ilkiz"

Bu sonuca ulaşmalarında İtalyan ulusal sağlık sistemindeki yüksek kalitenin önemine değinen Sperenza, "Bu konuda emeği geçen doktorlarımıza, hemşirelerimize ve tüm profesyonellere teşekkür ediyoruz. Bugün buradan önemli bir haber ve bir başlangıç noktası çıkıyor. Biz dünyada bir ilkiz ve bu bilgiyi, tüm bilim dünyasının kullanımına sunuyoruz. Bu önemli bir aşamadır." diye konuştu.

Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Giuseppe Ippolito da basın toplantısında, "Veriler artık uluslararası topluluğa sunulacak. Yeni teşhis testleri ve aşılar için alanlar açılıyor. İtalya bu araştırma için referans ortağı oldu." ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin konuşan diğer uzmanlar da virüsün izole edilmesinin hastalığın tedavisi için oldukça önemli bir aşama olduğunu belirtti.

İtalya'da Çinlilere yönelik ırkçı eylemler

Öte yandan, ilk olarak Çin’de görülmeye başlanan koronavirüsün yarattığı korku ve endişe, İtalya’da Çinlilere yönelik ırkçı eylemlere her gün bir yenisinin eklenmesine yol açtı.

Öte yandan, ülkenin kuzeyindeki Brescia kentinde Forza Nuovo adlı aşırı sağcı örgüt, Uzak Doğu ürünleri satan bir markete, "Bu vesileyle bugün hiç olmadığı kadar İtalyan ürünlerini destekliyoruz. İtalyan ürünü almak ahlaki bir yükümlülüktür." ifadeleri geçen yazılar astı.

İtalya'da hükümet, Çin'in Vuhan kentindeki yaklaşık 60 vatandaşının tahliyesi için özel uçak yollama kararı almıştı. Söz konusu kişilerin yarın İtalya'ya ulaşcağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu